Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Jaký bude život bez nutnosti nošení roušek na veřejnosti?

Jaký bude život bez nutnosti nošení roušek na veřejnosti?
Zdroj: Hezkarouska.cz
Konec roušek
Dne 25.5.2020 dojde ke změnám v povinnosti používání roušek na veřejnosti a ve veřejných prostorách. Požádali jsem proto o rozhovor lékaře MUDr. Jiřího Stoklasu, který nám nastínil jak bude vypadat život s rouškou po uvedeném datu.

Lidé se ptají do kdy a za jakých podmínek budeme roušky nosit?

Byl bych také rád, kdybychom se v létě mohli rouškám vyhnout a užít si léto tak, jak jsme byli zvyklí. Je však naprosto jasná, že ve vnitřních veřejných prostorech (obchody, doprava nebo divadla) budou roušky nadále povinné. Virus nikam nezmizel, pouze se s vládními opatřeními podařilo potlačit jeho exponenciální šíření. Jak to bude v reálu vypadat s nárůstem nebo úbytkem nemocných po rozvolnění ochranných opatření, není možné žádným způsobem odhadnout ani nasimulovat.

Hodně se mluví o druhé vlně pandemie, která přijde na podzim. Jak to vidíte?

S podzimem přichází studenější deštivé počasí, které virům lépe vyhovuje. Proto i chřipkové epidemie začínají s podzimem a končí s teplejším počasím na jaře. Myslím si, že druhou vlnu můžeme očekávat a musíme být na ni připravení. Každopádně si musíme zvyknout na to, že v průběhu respiračních epidemií bude rouška již součásti našich životů, a to podle hesla „moje rouška chrání Tebe, Tvoje chrání mne“.

Dáváte přednost látkové nebo jednorázové roušce?

V práci používáme samozřejmě jednorázové ochranné pomůcky. Ve volném čase mám raději roušky z kvalitní 100% bavlny nejvyšší kvality. V nadcházejícím teplém počasí bych určitě volil bílou barvu, a to z důvodu odrazu slunečných paprsků. Dnes si tyto bílé roušky můžete koupit např. s výšivkou vlajky ČR nebo různým potiskem, který roušku oživí. Bavlněné roušky jsou pro obličej příjemnější, dobře se mi v ní dýchá a navíc mám dobrý pocit z toho, že nezatěžuje přírodu.

Co byste doporučil našim čtenářům, kteří mají strach z onemocnění?

Důležité je posílit svou vlastní imunitu. To znamená jíst zdravě, hýbat se a mít dobrou náladu. Kdybych patřil do rizikové skupiny, chodil bych nakupovat jen nutné položky bez kterých se neobejdu. Vyhýbal bych se veřejné dopravě, kinům i divadlům a jiným hromadným akcím. Naopak bych více času trávil v přírodě.

Elizabeth Kopecká klofla slavného herce: Vnadná zpěvačka prozradila detaily seznámení

Související články

Další články

Nejnovější kauzy