Trendy tagy Andrea Verešová očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Rozhodující den: V sobotu přibylo 2667 pozitivních případů, od pondělí se možná otevře

koronavirus
V sobotu testy potvrdily nákazu novým koronavirem u 2667 lidí, což je nejnižší hodnota za první víkendový den od 3. října. Index protiepidemického systému PES v neděli zůstává sedmý den v řadě na 57 bodech ze sta. Podle pravidel systému by tak vláda mohla na mimořádném zasedání rozhodnout o přechodu ze současného čtvrtého na třetí stupeň epidemické pohotovosti. Znamenalo by to například znovuotevření restaurací, všech obchodů i provozovny služeb nebo zrušení omezení volného pohybu osob v nočních hodinách.

V neděli ráno bude mimořádně jednat vláda, aby rozhodla, zda v příštím týdnu zmírní opatření proti šíření nemoci covid-19. V Česku nyní platí opatření pro čtvrtý stupeň protiepidemického systému z pěti. Rizikové skóre, od kterého se odvíjí plán rozvolňování, bylo ale šest dní ve třetím stupni. Pokud tak zůstane i dnes, vláda by mohla opatření zmírnit. S omezeními by se pak příští týden mohly otevřít všechny obchody, restaurace i provozovny služeb. Skončil by také noční zákaz vycházení a zvýšil by se možný počet lidí na hromadných akcích.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný v sobotu zopakoval, že vláda rozhodne na základě údajů, které bude mít k dnešnímu ránu za sedm dní. Zmírnění opatření je možné vždy až po sedmi dnech, kdy se skóre drží v nižší úrovni. I kdyby vláda o uvolnění rozhodla, opatření by dál byla plošná pro celou zemi.

Praha má nejlepší skóre v systému PES

Bodové skóre systému PES, od kterého se odvíjí plán rozvolňování, se pro jednotlivé kraje značně liší. Nejlépe je na tom se 42 body Praha, která se drží při dolním okraji prostředního z pěti pohotovostních stupňů. Šest krajů má index PES 57 bodů, což odpovídá celostátní hodnotě. V Karlovarském kraji je index o dva body vyšší a Olomoucký a Pardubický kraj dosahují 62 bodů.

Zbylé čtyři kraje mají 67 bodů. Hranicí pro sestoupení ze čtvrtého do třetího pohotovostního stupně je 60 bodů. Opatření ale musí být podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného dál platná pro celou zemi.

Polevil nárůst zemřelých s covidem

Denní nárůsty počtu nově prokázaných případů postupně klesají. V prvním listopadovém týdnu opakovaně přesáhly 10 000, přičemž maximem bylo 15 725 případů 4. listopadu. V tomto týdnu je denní průměr 4391 potvrzených případů. Politici i odborníci ale v minulých dnech mluvili o tom, že epidemie nebrzdí tak rychle, jak se očekávalo.

Od začátku epidemie se novým koronavirem v Česku prokazatelně infikovalo 518 649 lidí, z toho přes 183 500 od začátku listopadu. Přibližně 85 procent z nich už se uzdravilo, v současnosti je nemocných 68 268, u většiny nakažených má onemocnění mírný průběh. V nemocnicích je podle posledních údajů 5087 lidí s covidem, tedy asi sedm procent z aktuálně nemocných.. S covidem zemřelo už 8054 lidí, z toho 49 tuto sobotu. Nárůst počtu zemřelých ale zpomaluje.

Nejvíce nyní epidemie covidu-19 zasahuje Havlíčkobrodsko, kde za uplynulých sedm dní zaznamenali 651 nakažených na 100 000 obyvatel. Na Svitavsku zdravotníci zaznamenali v posledním týdnu 440 nově nakažených na 100 000 obyvatel. Na Chrudimsku a Kutnohorsku se tento ukazatel blíží 391 případům.

Související články

Další články