Zpěvačka Aneta Langerová (35) se sice během tvůrčího období uzavírá do svých vlastních světů, přesto ale nezapomíná sledovat aktuální dění. Momentální situace kolem rusko-ukrajinského konfliktu se jí osobně dotýká a podle svých slov by nejraději šla k hranicím Ukrajince bránit. V rozhovoru pro Český rozhlas Plus prozradila, jaké pocity v ní vyvolává pocit nesvobody a jak vnímá českou politickou scénu.
Pocit nespravedlnosti
Doby, kdy jako osmnáctiletá vyhrála historicky první ročník populární pěvecké soutěže SuperStar, jsou již dávnou minulostí. Jako zapřisáhlý introvert Aneta Langerová nikdy nepatřila mezi celebrity, které by si VIP život na výsluní nějak zvlášť užívaly, přesto to ale neznamená, že by nedokázala říci veřejně svůj názor a postavit se za věc, kterou považuje za správnou. Například na dramatickou situaci na Ukrajině má jasný názor.
"Obavy samozřejmě nějaké mám, cítím v tom strašně velkou nespravedlnost, ale těžko s tím něco udělám," uvedla zpěvačka v rozhovoru pro Český rozhlas Plus. "S přáteli jsme se o tom bavili a říkali si, že máme chuť jít k hranicím Ukrajincům pomoci. Stát tam a nějak je bránit,“ dodala.
„Obecně – když má někdo moc a chce jiné okupovat a být invazivní, to nesu těžce. Jen to, že si to přečtu, aniž bych musela vědět celý kontext – na čem to stojí, proč to je – tak mi z toho jako člověku není dobře,“ svěřila se.
Ačkoli je pro ni upřímnost s věkem pořád jednodušší a ráda vždy podpoří dobrou věc, pokud se to ovšem týká sociální stránky společnosti a ne té politické, české politiky nezná osobně, a proto je jí zatěžko někomu z nich důvěřovat. „Volíme tak, jak volíme, a společnost vždy musí za nějaký čas dojít zase k dalšímu rozhodnutí. Doufejme, že nás to bude nějakým způsobem posouvat,“ vysvětluje první česká SuperStar.
Koronavirové období je pro ni velmi těžké a kvůli pandemickým opatřením se prý i několikrát rozčílila. "Protože některá ta vládní opatření – já jsem si připadala jako blázen a říkala si, že to snad není možné. Jak mohou ze dne na den pořád něco měnit a já musela přeorganizovat různé věci. Zařídit se podle toho bylo hrozně složité – ta pravidla byla, jako by si někdo házel balónkem. Prostě mi to jako celek nedávalo smysl,“ vzpomíná na nedávnou historii a politiku naší země.
Ačkoli zpěvačka vypadá, že by se postavila na pomyslnou barikádu a veřejně vystoupila, prý není protestní typ a nechce být spojována s jakoukoli politickou angažovaností.
„Jsem spíš člověk, který rád zazpívá nebo se účastní akce, která je pietní – když se vzpomíná na důležitý okamžik v historii. Také jsem ráda, když mohu podpořit dobrou věc, která se týká spíš sociální stránky společnosti než věcí politických,“ řekla Aneta v rozhovoru s
Barborou Tachecí.
Když jí bylo asi čtyřiadvacet let, přátelé ji přemluvili, aby zazpívala pro iniciativu Vyměňte politiky, která měla podpořit občanskou aktivitu.
„Ale to bylo snad jedinkrát, kdy jsem se do toho vložila – a myslím, že mi to takto hezky stačilo,“ svěřila se známá česká zpěvačka.
ODMÍTNUTÍ
Nechce zpívat protestsongy
Aneta Langerová sama sebe rozhodně nevidí v roli nějakého kazatele nebo člověka, který spasí svět. A už vůbec ne někoho, kdo něco změní. "Myslím, že společnost k tomu musí dojít sama,“ říká. „Vidím to na spoustě témat, takže v momentě, kdy se někde začne protestovat, se ta druhá vlna zase začne bouřit a také tím dostává sílu. Úplně nejhodnotnější poznání je to, které si člověk uvědomí sám. Na to je dobré upozorňovat, ale já nemohu ze své pozice nikomu nic vnucovat.“
Protestsongů ve stylu Boba Dylana se od ní tedy rozhodně nedočkáme. „Zdá se mi to jako úzký pohled na svět, který Dylan předával a byl nějak angažovaný. Pro mě to jsou třeba emoce. To, na co přicházím já, jako člověk třeba u sebe vnitřně, to všechno je v písních. To je pro mě ta správná cesta – mohu zazpívat něco, na co jsem si sama přišla, a nabídnout to lidem,“ říká zpěvačka. "Já neustále apeluji, ale neprotestuji,“ dodává důrazně.
Nicole ze Zrádců se vysmála Andree Bezděkové, že ji nepoznala: Ta to nevydýchala