Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Roušky všude až do odvolání! Nevíme, jak se situace kolem covidu vyvine, přiznává ministerstvo

Roušky všude až do odvolání! Nevíme, jak se situace kolem covidu vyvine, přiznává ministerstvo
Zdroj:
+ Další 2 fotografie
Koronavirus
Koronavirová situace se ze dne na den zhoršuje. Jenom za úterý přibylo 1164 nových případů s nákazou covid-19. Ministerstvu zdravotnictví tak nezbývá než na události posledních dnů reagovat. Proto od zítřka budou po celém Česku povinné roušky ve všech budovách. Ministerstvo zdravotnictví zároveň přiznává, že neví, do kdy bude nařízení platit. Vše navíc aktuálně konzultuje i s ministerstvem zahraničí.

Den za dnem se v Česku posouvá smutný koronavirový rekord. Už v minulém týdnu přesahovala čísla 700 nakažených, v úterý ale exponenciálně přibylo lidí s covidem-19. Na 1164 nakažených tak muselo zareagovat ministerstvo zdravotnictví tím, že do všech budov od středy zavádí povinnost nosit roušky.

Nejspíš ale nepůjde jen o krátkodobé nařízení. "Pokud se mě ptáte, kdy to skončí, tak to nevíme a záleží na vývoji situace. Aktuálně to nemá časové ohraničení," uvedla pro eXtra.cz Gabriela Štěpanyová, mluvčí ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha

Alarmující situace zároveň komplikuje i cestování. Už v předchozích dnech totiž vyšlo najevo, že například Německo a Slovensko uvažují o omezení pro cestování do Česka. I tím se ministr zdravotnictví zabývá. "Situaci jsme samozřejmě konzultovali s ministerstvem zahraničí, jsme s nimi v úzkém kontaktu a řešíme to diplomatickou cestou," objasnila mluvčí.

Situace je znepokojivá

Nárůstu aktivních případů s koronavirem si všímají nejen naši sousedé, ale například i Světová zdravotnická organizace (WHO). Její česká pobočka včera vydala zprávu, ve které uvedla, že situace v České republice je znepokojivá. Na to ale reagoval premiér Andrej Babiš (66), že by "WHO měla mlčet" a uvedl, že co do počtu úmrtí na covid-19 je na tom Česko ve srovnání s ostatními zeměmi EU velice dobře.

Problém ale je, že narůstá počet hospitalizovaných lidí s koronavirem. V nemocnici leží 234 lidí, ve vážném stavu je podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 62 pacientů, což je dvojnásobek oproti předchozímu týdnu. Jak ale včera upozornila WHO, české zdravotnictví má dostatek kapacit a zatím nedochází k přehlcení.

Výjimky:

  • Výjimku mají i lidé v kancelářích při dodržení rozestupů nad 2 metry.
  • Roušky jsou od 10. 9. povinné ve všech vnitřních prostorách budov po celé ČR.
  • Výjimku mají malé děti, sportovci a lidé s duševní poruchou.
  • Roušky nemusí být v domácnosti a hotelových pokojích.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy