Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Roušky v posilovně jsou nesmysl, říká Lukáš Konečný. Sám točí pivo přes okno

Prodělal zákeřnou infekci.
Zdroj: archiv Lukáše Konečného
+ Další fotografie
rozhovor
Bývalý profesionální mistr světa v boxu Lukáš Konečný je jedním z těch, kdo se nakazil koronavirem. Nemoc covid-19 ale bez problémů překonal a nepozoroval na sobě téměř žádné příznaky. I proto si jednačtyřicetiletý Konečný myslí, že okolo koronaviru panuje zbytečné šílenství. Nelíbí se mu taky, jak vláda uvolňuje jednotlivá opatření ani to, že se musí v posilovnách cvičit s rouškami.

Co říkáte na změny a uvolňování opatření, které přišlo dříve, než se čekalo?

Na jednu stranu to je správné. Ale na druhou, to všechno už možná mohlo přijít i dříve. Průšvih byl i v tom, že to bylo neočekávané a firmy, společnosti ani lidi se na to nemohli připravit. Je to dělané jako tahání králíka z klobouku.

Vrátil byste tedy život k normálu rychleji?

Jsem rád, že se něco děje, ale ano, myslím si, že to mělo být rozhodně rychlejší. Já osobně té nemoci nepřičítám velké nebezpečí, podle mě měly být zákazy menší.

Mimo jiné se otevřela i fitness centra. Mohou ale v těchto přísných podmínkách a s rouškami fungovat?

Nemohou. Nevím, jestli to nebudou šidit a nebude docházet k žádným kontrolám, nebo to někdo bude chtít kontrolovat a pokutovat. Provozovatelům fitek se to ale nemůže vyplatit, protože provozovat posilovnu bez sociálního zařízení a bez sprch, to je nesmysl. Stejně jako cvičení s rouškami, to nejde. Když má být nějaká fyzická aktivita, tak to s rouškou prostě není reálné.

Lidé už se nebojí jako před pár týdny a sundávají si roušky. Chápete je?

Když se té nemoci nebojí, tak je chápu. Pokud jsou rizikovou skupinou nebo mají obavy, tak je dobré, když si dávají pozor. Ale je vidět, že více lidí už na to kašle, už totiž nejsou tolik vystrašení.

Když chodím běhat do lesa, tak potkávám spoustu lidí, kteří už roušky nemají. Už si je nenasazují, ani když se míjí.

Hodně se diskutuje také o otevírání restaurací. Jak moc trpí vaše dva podniky?

Vnímám to ze všech stran, je to totiž obrovský problém. Před zákazem jsem nakoupil dva tisíce litrů piva, ale pak to zavřeli. Nemohli jsme se na to připravit, ale ty potraviny a nápoje se všechny zkazí. Potom řeknou, že můžeme otevřít a mít lidi venku, ale co toalety? To už nikdo neřekne. Nevím, proč ta vydání nejsou jasná. Podle mě už vláda cítí tlak veřejnosti a chce se jí zalíbit.

Sám jste OSVČ, které spadají do rizikové skupiny. Je podle vás pomoc živnostníkům adekvátní?

Jako OSVČ si vydělám víc, ale chápu, že situace je složitá. Nebudeme se srovnávat s ostatními zeměmi, kde je to všechno rychlejší a vyšší, ale aspoň něco. Je to jedna z mála věcí, se kterými souhlasím, je to vstřícný krok. Situace není lehká a je dobře, že společnost aspoň něco dostane. Zaplať pánbůh za to.

Vy jste koronavirem onemocněl. Jak vám bylo?

Nebyla to pro mě ani nemoc. Chápu, že u každého se to projevuje jinak, že někdo bude trpět a mít problémy, ale já neměl, kromě jednoho půldne, skoro žádné příznaky. Byl jsem v karanténě v panelákovém bytě s rodinou, s manželkou a třemi dcerami, ale nikdo to nechytil. I proto si nemyslím, že by to mělo být nějak strašně nebezpečné.

Byla pro vás nejhorší karanténa?

Přesně tak, to bylo nejtěžší. Ta skutečnost, že nemůžu vystrčit nos ze dveří.

Jak vůbec celé dění okolo koronaviru vnímáte?

Já jako naprostý laik to vnímám tak, že je to uměle vyvolané, že je to v nějakém zájmu. Ale já jsem jen laik a je to jen můj názor. Nic víc.

Co během těchto náročných dnů děláte?

Já mám vlastní tělocvičnu, takže trénovat můžu. Sportuju i venku. V hospodách máme nějaké rozvozy, prodáváme pivo přes okénko, kde točím já. Nechci totiž platit zaměstnance a mít další výdaje. Co se týká politiky, tam je to v pohodě, všechno řešíme přes video.

Koronavirus páchá těžké škody. Přinesla vám ale celá situace i něco dobrého?

Na všem špatném je vždy něco dobrého, tak přistupuji k životu. Tak dlouho jsem společně s rodinou nikdy nebyl, což je plus. Taky si uvědomíte, že se celou dobu honíte za penězi, ale utíká vám život. Teď máte více času na rodinu i na přírodu.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy