Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Roušky dolů? Uvidíme v červnu. Na druhou vlnu epidemie zrevidujeme krizovou legislativu, řekl Hamáček

Roušky dolů? Uvidíme v červnu. Na druhou vlnu epidemie zrevidujeme krizovou legislativu, řekl Hamáček
Zdroj: reprofoto ČT24
+ Dalších 7 fotografií
EXKLUZIVNĚ
Všechno jde dobře, ale jestli opravdu lidé sundají z obličeje ochranu úst a nosu, k tomu musí být i dobrá epidemiologická situace. V pondělí 11. května dojde k další vlně rozvolnění restrikcí a podle toho, jak se budou měnit křivky v rámci nakažených a mrtvých, bude vláda postupovat. "Vláda má čas měnit opatření," řekl eXtra.cz Jan Hamáček, ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu. Nouzový stav v Česku končí k 17. květnu a je otázkou, zda vláda bude chtít ho ještě o týden prodlužovat.

Hamáček aktuálně hodně závisí na epidemiolozích, kteří musí vyhodnotit dopad restrikcí. Další etapa uvolňování je zařazena na 11. května a přibližně týden až čtrnáct dnů poté bude známo více. Podle toho se i vyhodnotí, jestli lidé odloží na veřejnosti roušky.

"Do června máme měsíc. Máme výhodu v tom, že průběžně opatření můžeme měnit. Je si potřeba říct nějaký plán, pokud to půjde dobře. V pořádku vidím, že s polovinou června by se měly sundat roušky, ale uvidíme, jaká bude realita v půlce června. V tomto směru bychom neměli předbíhat, ale v současnosti nic nenasvědčuje tomu, že by to tak být nemělo," řekl exkluzivně eXtra.cz Jan Hamáček.

Druhá vlna - vláda s ní počítá

Kdo je Jan Hamáček:

Kdo je Jan Hamáček:

Narodil se 4. listopadu 1978 v Mladé Boleslavi. Od června 2018 je první místopředseda vlády a ministr vnitra ČR ve druhé vládě Andreje Babiše, v níž byl mezi červnem a říjnem téhož roku pověřen řízením Ministerstva zahraničních věcí ČR. Od února 2018 je předsedou ČSSD, tuto funkci obhájil na sjezdu 1. března 2019. Mezi listopadem 2013 a říjnem 2017 působil jako předseda Poslanecké sněmovny PČR. V současnosti je šéfem krizového štábu.

Vláda se pomalu připravuje i na možnou druhou vlnu Podle některých hlasů by mohla být mnohem silnější. S podzimem totiž dochází k nárůstu respiračních onemocnění. A kombinace koronaviru a sezonní chřipky může být pro řadu lidí skutečně nebezpečná. Ani v tomto vláda nechce usnout na vavřínech...

"Počítáme s nějakým plánem, ale podzim je hlavně v gesci ministerstva zdravotnictví. My současně jako ministerstvo vnitra chystáme kompletní revizi krizové legislativy, abychom to nemuseli řešit podle krizového zákona, který je psán spíše na povodně než na epidemii. Takže si myslím, že na podzim budeme připraveni jak materiálně, tak legislativně," dodal pro eXtra.cz ministr vnitra Jan Hamáček

Více o koronaviru najdete ZDE

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy