Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Roušky budeme nosit i v létě: Epidemiolog řekl, kde a kdy si je budeme moci sundat

Roušky budeme nosit i v létě: Epidemiolog řekl, kde a kdy si je budeme moci sundat
Zdroj: Pixabay.com
+ Dalších 13 fotografií
koronavirus
V době pandemie koronaviru jsou roušky nedílnou součástí našich životů. Nosit je musíme úplně všude a téměř při každé činnosti mimo domov. Že dýchání pod nimi není úplně jednoduché, není tajemstvím, s letními měsíci by ale bylo ještě náročnější. Podle epidemiologa Rastislava Maďara, který promluvil pro Seznam Zprávy, se ale podmínky nošení roušek mohou za pár týdnů změnit.

Vládní nařízení hovoří jasně - už několik týdnů musí Češi nosit roušky, které zamezují šíření koronaviru Ten má celosvětově na svědomí už více než 170 tisíc životů. Teploty ale stoupají a nošení roušky začíná být pro mnohé náročné, především kvůli obtížnějšímu dýchání. Proto přibývá dotazů, kdy bude možné je sundat. Odpověď přinesl epidemiolog Rastislav Maďar

Pokud se epidemiologická situace nezhorší, bude v létě možnost si za určitých podmínek roušku sundat. „Uvědomujeme si, že to v létě bude poměrně náročné. Uvažujeme proto, že by se opatření v červnu mohlo diferencovat na podmínky, kdy bude nošení roušky povinné - například ve vnitřních prostorách. Ale venku jen za jistých okolností - například, když člověk půjde sám nebo s rodinnými příslušníky, tak ji nebude muset mít. Ale pokud se bude přibližovat k nějakým cizím osobám, tak by si ji měl nandat,“ uvedl Maďar pro Seznam Zprávy.

Riziko a předpoklady

O změnách, které epidemiolog zmínil, se dá hovořit pouze v případě, že se křivka epidemie nezačne vyvíjet nežádoucím směrem. A stále budou místa, kde si roušku rozhodně budete muset ponechat. „Samozřejmě předpokládáme, že u rizikovějších provozů - jako jsou kadeřnictví a jiné, kde je těsný kontakt - bude potřeba nosit roušky dlouhodobě,“ doplnil epidemiolog.

Během května mají epidemiologové v plánu vyhodnocovat jednotlivé vlny uvolňování ochranných opatření, která jsou nyní naplánovaná se vzájemným dvoutýdenním odstupem. Už nyní mohou za určitých podmínek roušku sundat například běžci či cyklisté, musí ale u toho dodržovat odstup minimálně 2 metry od ostatních lidí.

Úplné odložení roušek se neplánuje

Pokud snad někdo doufal, že v brzké budoucnosti Češi odloží roušky úplně, s největší pravděpodobností se mýlil. V rozhovoru pro Seznam Zprávy epidemiolog Roman Prymula už dříve uvedl, že právě nošení roušek umožňuje uvolňování opatření v jiných oblastech života a fungování ekonomiky.

Monika Bagárová dál kojí dvouletou dceru: Nevím, jak přestat!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy