Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Rouškám se na dovolené nevyhnete. SEZNAM zemí, kde hrozí tučná pokuta

Rouškám se na dovolené nevyhnete. SEZNAM zemí, kde hrozí tučná pokuta
Zdroj:
+ Dalších 6 fotografií
Cestování
Lidé si i přes koronavirovou krizi mohou pomalu, ale jistě vybírat svou letní dovolenou. Evropské země otevírají hranice pro turisty, stále ale musí dodržovat hygienická pravidla. Hrozí totiž, že se z dovolené vrátíte s prázdnou peněženkou.

S příchodem koronaviru byla zavedena i rázná hygienická opatření, jako například povinnost nosit roušku. Aby se předešlo dalšímu šíření, řada zemí uzavřela turistům hranice. Od začátku června se ale lidé mohou opět těšit na písčité pláže a evropské památky. Povinnostem se ale na dovolené stále nevyhnou. Za nenošení roušky na uvedených místech mohou úřady udělit tučnou pokutu.

Německo

V jednotlivých spolkových zemích stále platí povinnost nosit roušku v hromadné dopravě a uzavřených prostorách.

Slovensko

Cestovat k slovenským sousedům můžete bez uvedení důvodu. Vyhnete se i povinné karanténě nebo předložení testů na covid-19. V obchodech a restauracích je ale nutné mít zakrytá ústa, nos a dodržovat odstup dva metry. Na ulici můžete roušku odložit pouze v případě rozestupu pěti metrů. Za nedodržení omezení hrozí pokuta do výše 1000 eur.

Rakousko

Stejně jako v České republice platí i zde povinnost nosit roušku v uzavřených prostorech a v hromadné dopravě. Zakrytým ústům a nosu se vyhnou děti do šesti let a lidé se zdravotními problémy.

Polsko

Od června není v Polsku nutné užívat roušku na veřejných prostranstvích pod podmínkou odstupu dvou metrů od ostatních lidí. Ve vnitřních prostorách a v dopravních prostředcích je podle ministerstva zahraničí povinnost zachována.

Chorvatsko

První země, která otevřela Čechům hranice, není nijak omezena. Roušky totiž nebyly po celou dobu epidemie v zemi povinné. Jelikož Chorvatsko nebylo tolik zasaženo, opatření se rychle rozvolňují. Turisté se tak mohou opět těšit na otevřené pláže a památky.

Francie

Nošení roušky je povinné pouze v hromadné dopravě. Ministerstvo zahraničí ale varuje před nařízením, že v dopravní špičce se mohou přepravovat pouze pracující lidé s potvrzením od zaměstnavatele, osoby, které potřebují lékařské vyšetření, a ti, kteří doprovázejí děti do školy.

Řecko

Oblíbená turistická destinace sice nebyla koronavirem tolik zasažena, přesto řecké úřady upozorňují na dodržování odstupu dvou metrů. Roušku musíte nosit v nemocnicích, obchodních centrech, hromadné dopravě i ve výtahu. Za porušení hrozí pokuta 150 eur.

Španělsko

Poloostrov vyhlásil do 22. června zákaz vstupu cizinců na jeho území. Po znovuotevření hranic jsou ale po turistech vyžadovány testy na covid-19. Ve Španělsku také stále platí povinnost nošení roušek v uzavřených prostorách, MHD a na místech, kde nejsou možné dvoumetrové rozestupy. Podle ministerstva zahraničí se mohou různé autonomní oblasti Španělska nacházet v jiných fázích a mohou tak platit jiná opatření na každém území. Od 22. června ale lidé mohou očekávat další vlnu rozvolňování opatření.

Bulharsko

Bez udání důvodu i testu na covid-19 můžete přicestovat i do Bulharska. Hraniční orgány po vás ale mohou vyžadovat prohlášení, zda necestujete ze Švédska, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Belgie, Irska, Portugalska, Španělska, Malty, Itálie a z třetích zemí s výjimkou Srbska, Bosny a Hercegoviny a Černé Hory. Od 15. 6. již není povinné dodržovat hygienická opatření v podobě roušek a využívání dezinfekce, ale dobrovolné.

Itálie

Na italské pláže můžete přicestovat bez udání důvodu. Při vstupu vám ale může být měřena teplota. Porušení povinnosti nošení roušky v uzavřených prostorách je pokutováno ve výši až 500 eur. Po příjezdu zpět do České republiky je také povinnost nastoupit do karantény.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy