Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Ropná válka kvůli koronaviru: Saúdové rapidně snížili ceny, budeme levněji tankovat?

Ceny pohonných hmot rostou.
Zdroj: unsplash.com
+ Další 3 fotografie
boj
Saúdská Arábie o víkendu vyhlásila především Rusku cenovou válku při těžbě ropy. Snížila cenu o více než 14 dolarů za barel. Celkově se tedy cena ropy ve světě propadla o více než 30 procent. Jedná se o největší skok od války v Perském zálivu v roce 1991.

Na světových burzách dnes nastalo "černé pondělí". Cena ropy se propadá nejhlouběji od války v Iráku, která byla v roce 1991. Saúdská Arábie uprostřed koronavirové epidemie vytáhla do boje proti ropným těžařům, ale hlavně proti Rusku.

Velký propad

Během opravdu krátké chvíle se cena termínových kontraktů ropy snížila o 31 procent. Za barel ropy Brent si kupující nyní zaplatí 32 dolarů, předtím se prodával za 45 dolarů. Některé scénáře počítají s ještě hlubším propadem.

Americká investiční banka Goldman Sachs odhaduje, že kvůli velkým slevám Saúdů a úmyslu více těžit může cena ropy klesnout až ke dvaceti dolarům. "O tomto víkendu jednoznačně začala válka o ceny ropy mezi kartelem OPEC a Ruskem," informovali analytici banky.

Současně Saúdská Arábie těží denně 10 milionů barelů ropy. Výhledově plánují těžbu ropy zvýšit na 12 milionů barelů denně.

Levnější benzin?

V následujících několika týdnech pravděpodobně pocítíme změnu i v Česku. Citelně totiž klesne nejen cena ropy, ale také pohonných hmot u českých čerpacích stanic. Je tedy možné, že v dubnu se budou ceny za naftu a benzin pohybovat pod 30 korun, což se stalo naposledy v létě 2017. Aktuálně stojí v průměrů 31 korun za litr.

Jestliže se cena ropy sníží trvale k úrovni kolem třiceti dolarů za barel, je téměř jisté, že postupně dojde ke zlevňování pohonných hmot v ČR a cena by se mohla dostat až ke krásným 25 korunám za litr. Možná klesne ještě hlouběji.

Proč?

Saúdská Arábie je nejvýznamnějším členem kartelu OPEC, do něhož však nepatří Rusko. V minulém týdnu zkrachovalo jednání OPEC+, kde u stolu sedělo i Rusko. Hlavním tématem byla dohoda na snížení objemu ropy. Kvůli zákeřnému koronaviru ve světě výrazně klesla poptávka po ropě. Důležitými zákazníky byly světové aerolinky, logistické firmy a průmyslové podniky, které kvůli šířící se chorobě omezily nákup ropy.

Jenže Rusko na dohodu nepřistoupilo a to vedlo k drastické reakci Saúdů.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy