Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Roman Šmucler: Američané už vědí, kdy bude v Česku konec covidu. Dočkáme se brzy

Roman Šmucler: Američané už vědí, kdy bude v Česku konec covidu. Dočkáme se brzy
Zdroj: Profimedia.cz, koláž eXtra.cz
NADĚJE
Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler (59) bývá často kritizován za to, že se vyjadřuje k pandemii koronaviru, přestože jeho specializací jsou zuby. To odmítá s tím, že je také lékař, sleduje údaje z různých zdrojů a hájí zdravý rozum a vědu. Podle jeho vyjádření prý snad už brzy může být v Česku klid.

Předpovědi

Vyplývá to podle něj z předpovědí z USA.

„Americké predikce vývoje z projektu Delphi MIT a Harvardu vycházejí skoro na hodinu přesně. Jen údaje hospitalizovaných jim nesedí. Za to ale nemohou, nevědí, že u nás v nemocnicích leží i lidé, kteří by tam ležet nemuseli,“ řekl eXtra.cz Roman Šmucler ještě předtím, než vláda rozhodla, že „sociální covid případy“ přesune do hotelů, aby nevytěžovaly nemocniční kapacity.

Konec krize?

A jak je to tedy s oněmi předpověďmi amerických univerzitních kapacit?

„Podle nich jsme už za vrcholem epidemie a brzy bude konec. Bude to ještě doznívat měsíce, ale špička už je za námi. Téhle kravině se budeme jednou smát. Snad se ale po tom všem nebudeme navzájem nenávidět,“ říká lékař, který se prý už pilně připravuje na dobu po covidu.

Koronavirus ve světě

Koronavirovou infekci, která byla poprvé odhalena koncem minulého roku v Číně, dosud testy prokázaly u téměř 36,3 milionu lidí, z nichž přibližně 1,06 milionu zemřelo. Za poslední dny evidují největší přírůstky případů nákazy Indie, Brazílie a Spojené státy. Prudce se však koronavir šíří také Evropou.

Naděje světa se nyní upínají k vývoji nových vakcín proti koronaviru. Generální tajemník WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus tento týden bez dalších podrobností naznačil, že vakcína by mohla být hotová už do konce roku. "Potřebujeme vakcíny a je tu naděje, že do konce tohoto roku možná budeme vakcínu mít. Je tu naděje," řekl Tedros.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy