Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Roman Prymula varuje před neočkováním: Virus může dál kolovat, v křeči budeme měsíce

Roman Prymula varuje před neočkováním: Virus může dál kolovat, v křeči budeme měsíce
Zdroj:
koronavirus
S rozšiřujícím se koronavirem se také zavádějí potřebná opatření, aby se dalšímu šíření zamezilo. Velmi významný krok pak bude, až bude dokončena vakcína proti viru, avšak Češi o ni nemají až tak velký zájem, podobně je tomu u chřipky. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (56) promluvil o tom, že pokud se lidé očkovat nenechají, může se země potýkat s nákazou i další měsíce.

Prymula plánuje snížit reprodukční číslo pod hodnotu jedna, tím se zbrzdí šíření koronaviru Snaží se toho docílit za pomoci nouzového stavu, který je platný od pondělí, a radikálnějších opatření, která budou platná po dobu 14 dnů. Až přijde vakcína, mohl by se život občanů vrátit k normálu. Odborníci se shodli s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou na tom, že dokud nedorazí vakcína na koronavirus, budou se muset lidé podřídit vládním nařízením.

Lidé se nenechávají očkovat

Existuje však fakt, že se Češi ani nebudou chtít nechat naočkovat, což je v posledních letech velmi časté. Podobně je tomu u chřipky, na kterou se nechá očkovat jen šest až osm procent občanů. To může být podle ministra špatně.

"Pokud by nedejbože nastala situace, že by se proočkovalo jen osm procent populace, tak si troufám říct, že by tu ten virus dále koloval v podobné míře. Pak bychom v podobné křeči působili dalších mnoho měsíců. Nicméně já doufám, že se to nestane a lidé pochopí, že tady to očkování skutečně na místě je," uvedl pro Novinky.cz Prymula.

Ekonomika by to nevydržela, míní ministr

Dodal, že očkování je podle něj mnohem snazší cesta než stále zavádět nová opatření. "Ekonomika by to prostě nevydržela, nemůžeme zůstat v nějaké omezené ekonomické relaci po dobu dvou let," vysvětlil ministr. "Bude to kombinace určitého promoření populace, což bude menší část, a pak těch, kteří se proočkují. A já myslím, že se budeme nuceni dostat na proočkovanost kolem 60 procent, jinak ten virus tu bude intenzivně cirkulovat dál," uvedl.

V současné době je v republice nakažených 38 172, z nich je 1242 hospitalizováno. Během pondělí přibylo 3119 nakažených. Od začátku pandemie zemřelo už 758 lidí. Vyléčených je už přes 46 tisíc.

Související články

Další články