Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Roman Prymula promluvil o otevření škol a věštil, kdy se dostaneme pod 1000 nakažených

Roman Prymula promluvil o otevření škol a věštil, kdy se dostaneme pod 1000 nakažených
Zdroj: archiv / pixabay.com
koronavirus v česku
Při zachování současných protiepidemických opatření se Česká republika pod 1000 nových případů koronaviru denně dostane zhruba 14. prosince. V pořadu Partie televize Prima to dnes řekl bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (56) (za ANO). Pokud by se začala opatření v nejbližší době rozvolňovat, vrátí se podle něj Česko rychle k vysokým počtům nakažených. S otevřením škol navrhl počkat.

Epidemie v Česku podle Prymuly brzdí. "Je otázkou, jestli dostatečně intenzivně. Pokud si to prostým okem nahlédneme a spočítáme, tak pokud by vydržela síla těch opatření, která máme, tak v podstatě jsme schopni říci, že pod 1000 případů se dostaneme někdy kolem 14. prosince," řekl. S částečným otevřením škol by počkal ještě týden. První a druhé třídy se k prezenční výuce vrátí ve středu.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek uvedl, že nynější opatření mají sílu epidemii zbrzdit, nikoli zastavit. Jím vedená organizace už dříve vyzývala k jejich dalšímu zpřísnění. Nepodařilo se podle něj ochránit zranitelné skupiny obyvatel.

V Česku přibylo v sobotu 4199 potvrzených případů koronaviru, nejméně v tomto týdnu. Ve volných dnech se ovšem méně testuje. Proti minulé sobotě je nárůst případů nižší o zhruba 3500. Aktuálně nemocných je 129.788 a většina má mírný průběh nemoci. Do statistik přibylo od večerní aktualizace dalších 53 úmrtí, počet zemřelých s covidem-19 od počátku epidemie se tak zvýšil na 6058.

Od března, kdy se koronavirus začal v ČR šířit, se jím nakazilo 458.229 lidí, více než dvě třetiny z nich se vyléčily. Hospitalizovaných je podle posledních údajů ministerstva 7200 nakažených covidem, před týdnem jich bylo o téměř 600 více. V těžkém stavu je nadále kolem 1100 pacientů.

V posledním týdnu ale také ubývá testů. V pátek jich laboratoře provedly 30.262, nejméně v tomto týdnu a zhruba o 10.000 méně než předchozí pátek. Mezi testovanými je stále zhruba čtvrtina nakažených.

Kubek varoval před vánočními nákupy

Podle Kubka je počet testů nedostatečný, proto mají úřady zkreslené údaje. Základní příčinou nižšího počtu je podle něj to, že epidemie se v současnosti šíří víc na venkově. Ukazuje se podle něj, že v ČR je dvojí zdravotnictví - ve velkých městech je zdravotní péče mnohem lépe dostupná než na venkově. Navrhoval proto ministerstvu, aby do malých obcí jezdily pojízdné odběrové týmy, byl ale odmítnut. Kubek také vyjádřil obavu, že pokud ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) podlehne tlaku kolegů ve vládě, začne rozvolňování příliš brzy. Varoval, že pokud se začátkem prosince otevřou nákupní centra, může již po Novém roce nastat velký problém.

Prymula také kritizoval, že všech pět stupňů nového protiepidemického systému (PES) je propojeno s nutností nouzového stavu. Podle něj by tomu tak mělo být třeba u dvou nejrizikovějších pásem. "Ostatní opatření by měla jít udělat mimo nouzový stav. Je nešťastné, že legislativa je postavena takhle, vyžaduje to změnu, protože být takovou dlouhou dobu v nouzovém stavu asi není dobře," uvedl.

Systém počítá s pěti barevně odlišenými pásmy. Nejmírnější je zelené do 20 bodů, druhé žluté do 40 bodů, třetí oranžové do 60 bodů, čtvrté červené do 75 bodů a páté fialové v případě vyššího skóre. Na každý stupeň jsou navázána konkrétní opatření.

Královna platformy 18+ Kafuu: Plním zvláštní touhy fanoušků, chtěli po mně i to, abych škrundala, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy