Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Roman Prymula promluvil k národu: Představil tři hlavní pilíře a slíbil, že nepřijde lockdown

Zdroj: archiv
+ Další fotografie
projev ministra
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (56) si nachystal na úterní večer projev, ve kterém promluvil k občanům České republiky. Ten byl vysílán na České televizi, Nově i Primě. V proslovu představil tři hlavní pilíře, které budou teď v boji proti koronaviru nejdůležitější. Zároveň slíbil, že hned, jak to bude možné, budou se rozvolňovat opatření. V dobře připraveném i předneseném projevu Prymula také slíbil, že nechystá lockdown celé země. Ministrovi zdravotnictví dělali společnost ředitelé fakultních nemocnic, kteří symbolizovali, že v tuto chvíli jsme v tom všichni společně.

Krátce před úterní osmou hodinou večer vystoupil ministr zdravotnictví Roman Prymula před celým národem na televizních obrazovkách. V projevu reagoval na aktuální situaci kolem koronaviru. Bylo to vůbec poprvé, co ministr zdravotnictví vystoupil v televizi, aby se vyjádřil k epidemii. Od jara podobně vystupoval předseda vlády Andrej Babiš

Omluva celému národu

Prymula však nezůstal jen u aktuální situace. Omluvil se celému národu za to, že jsou opatření taková, jaká jsou a že všem výrazně zasáhla do jejich životů. Informoval také o tom, že Česko čekají následující tři týdny opravdu krušné chvíle.

"Postavené modely na základě exaktních dat ukazují, že v následujících týdnech dojde k výraznému nárůstu hospitalizací, těžkých případů průběhu nemoci, a nárůst jednotlivých úmrtí je takřka jistý. Čekají nás opravdu tři složité a neveselé týdny," upozornil ministr zdravotnictví.

"Vím, že přijetí omezujících opatření vyvolalo velkou vlnu kritiky a nenávisti, a že občané často vnímají některá opatření jako nelogická nebo dokonce šikanózní a zasahující do jejich svobody a každodenního života. Zcela chápu, jak jste na to citliví. Ano, zcela chápu a chci se za tyto zásahy omluvit, ale věřte, že pokud bychom nereagovali, tak by se šíření viru vymklo jakékoli kontrole. Musíme jednat rychle a mnohdy překotně," vysvětlil Prymula.

Strategie podle tří hlavních pilířů

Prymula představil tři hlavní pilíře, která mají pomoci v boji proti koronaviru Velmi odborně a zkušeně promluvil o tom, že je zapotřebí vyčlenit lůžka pro nakažené koronavirem, to je první pilíř. Plánuje kromě zajištění systému sdílení zdravotníků dofinancovat zvýšené kapacity nemocnic.

"S okamžitou platností vydávám nařízení ministra k vyčlenění kapacity intenzivní péče v nemocnicích, cílem je vyčlenění kapacit až na 10 tisíc lůžek a rozdělení péče na kapacity covid pacientů, urgentní medicíny a neodkladné péče," pronesl ministr.

Druhým pilířem boje proti šíření viru bude plošné testování. "Pracujeme teď velmi intenzivně na průzkumu a odpilotování metody testování na bázi antigenních testů. Tyto testy jsou rychlé, levné a snadné. Prakticky umí ukázat výsledek testu do 15 minut, a pokud by se nám povedlo je zajistit, pak by testování bylo pro všechny občany zdarma a umožnilo by nám, laicky řečeno, zachytit obrovskou množinu infekčních, tedy příznakových pacientů," podotkl Prymula v proslovu.

Prymula přiznal, čímž zkritizoval sám sebe, že komunikace vlády s občany byla mnohdy nesrozumitelná a nelogická, někdy působila i agresivně. "Nečiní mi skutečně žádné potěšení vydávat permanentní zákazy a omezení, a mají-li mít jednotlivá opatření efektivní dopad a mají-li oploštit křivku, je potřeba vám vysvětlit smysl jejich zavádění," uvedl šéf resortu zdravotnictví.

Nechceme lockdown, míní Prymula

Ve svém proslovu zmínil Prymula také lockdown, který nechce. "Nechceme zavřít celou zemi tak, jako na jaře. Nechceme lockdown, mým primárním cílem je se tomuto stavu vyhnout. Nechceme zavírat obchody, služby a fabriky," zdůraznil.

V závěru projevu znovu zopakoval nová opatření. K tomu dodal, že je mu více než jasné, že mají nařízení řadu odpůrců. A proto vyzval všechny, kteří odmítají nošení roušek nebo dodržování nařízení, aby takového jednání zanechali. "Pokud všichni nepřispějeme disciplinovaným chováním ke zpomalení šíření viru, situace se bude prudce zhoršovat," varoval.

"Také bych chtěl apelovat na všechny občany, kteří šíří obsah z dezinformačních zdrojů, podněcují občany k nenošení roušek a nepodřizování se opatřením, aby to nedělali. Každý, kdo toto dělá, je přímo zodpovědný za ovlivňování populace naší země nesmírně škodlivými dezinformacemi, které dopadají nejen na lidi, kteří se můžou nakazit a umřít, ale i na zdravotníky a zdravotnický personál. Na lidi, kteří se každý den snaží zachraňovat životy na pokraji svých sil. A to jsou lidi, na kterých to momentálně stojí. Prosím, myslete na to a nešiřte neověřené a lživé zprávy," dodal.

"Bez vás, bez každého z vás, bez vašeho porozumění pravidlům a opatřením, bez vaší důvěry v to, že mají svůj smysl, a bez jejich dodržování, ten virus neporazíme. A prosím. Pomozte mi v mé práci. Týká se to nás všech," uvedl na závěr.

Související články

Další články