Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Roman Prymula: Obavy z druhé vlny koronaviru jsou správné. Bojí se celý svět

Roman Prymula: Obavy z druhé vlny koronaviru jsou správné. Bojí se celý svět
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
EXKLUZIVNĚ
Špičkový epidemiolog Roman Prymula je přesvědčen stejně jako řada dalších odborníků, že svět zasáhne druhá vlna koronavirové infekce. Netuší, kdy se tak stane. Je ale přesvědčen, že v tuto chvíli jde o takzvaný klid před bouří. Redakci eXtra.cz poskytl rozhovor o tom, co Českou republiku čeká.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zdůraznil, že v restauracích se budou muset nosit roušky. Sundat je bude možné jen v případě konzumace jídla či nápoje. Jak se k tomu stavíte vy jako člověk, který je opravdu v medicíně znalý?

Je důležité to dodržovat. Provádíme aktuálně rozvolnění volnější, než bylo zcela plánované. A abychom se vyhnuli druhé vlně, která hrozí, je to důležité pravidlo. Osobně se přimlouvám za to, abychom to dodržovali.

Bavili jsme se o reaktivaci viru v těle. Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala v sobotu prohlášení, že neexistuje důkaz, který by zaručil, že člověk, který prodělal nákazu, by se nemohl nakazit znovu. Pan ministr Adam Vojtěch mi na tuto otázku nebyl schopen odpovědět. Proto se ptám vás jako odborníka, abychom uklidnili lidi, kteří z reaktivace viru měli obavy. Je strach na místě?

Je to poměrně alibistické prohlášení podle mého, že neexistuje důkaz.

Informovala o tom média...

To je jedna věc. Druhá věc je odborný pohled. Na ten se mě ptáte. A na to mohu říct jen to, že není ani proti důkaz. Jsme ve stavu, kdy většinu onemocnění považujeme za reaktivaci. To znamená, že jde o situaci, kdy člověk, který virus v těle měl, vyloučil ho, část v něm zůstala a znovu se reaktivoval. Ale v tuto chvíli nemůžeme každý případ globalizovat a nemáme pro to exaktní důkaz, že by šlo o znovunákazu. Jsou zkrátka případy, které jsou ojedinělé. Důkaz může být pouze v případě, že bychom daného člověka zkoumali, provedli sekvenci jeho viru a zjistili bychom, že se virus na začátku liší na jeho konci. Tak tím bychom prokázali, že se nakazil virem jiným. Toto ale provedeno nebylo a tím nemáme důkazy pro ani jedno z těch tvrzení.

Je na místě se bát druhé vlny, o které média píší? Bavili jsme se o počasí, určité formě ultrafialového záření. Čtenáře velmi zajímá, zda dojde k druhé vlně?

Druhé vlny se musí bát každý racionálně uvažující člověk a bojí se jí celý svět. Proto ta opatření nekončí a pokud dochází k rozvolnění, tak s obavou, abychom byli schopni celý systém kontrolovat. Obava je správná.

VŠE O KORONAVIRU NAJDETE ZDE.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy