Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Roman Prymula našel zabijáka covidu-19: Průlomový lék se jmenuje Bamlanivimab

Roman Prymula
Zdroj: Se souhlasem Jakuba Poláčka / CNC / Profimedia
KORONAVIRUS
Americký farmaceutický gigant Eli Lilly vyvíjí protilátku vůči covidu-19, jmenuje se Bamlanivimab a v léčbě koronaviru může znamenat opravdový průlom. Deníku Právo to řekl Roman Prymula, poradce premiéra Andreje Babiše. Babiš sám v úterý řekl, že Česká republika o pořízení léku jedná a zajímá se i o další přípravek REGEN-COV2, který patří firmě Regeneron. Oba léky jsou právě posuzovány evropskými regulačními orgány.

Roman Prymula deníku Právo sdělil, že účinnost onoho preparátu je po dlouhé době skutečně zajímavá. "Pokud je 80 procent, jak je deklarováno, tak je to preparát, který je průlomový,“ řekl k Bamlanivimabu. Ten by se mohl, stejně jako REGEN-COV2, ordinovat lidem, kteří koronavirem onemocněli a je u nich velká pravděpodobnost těžkého průběhu choroby. Prymula tvrdí, že indikace obou látek je prakticky identická, pouze u léku REGEN-COV2 jde o dvě protilátky. U Bamlanivimabu probíhají studie, jestli by se dal podávat v koktejlu protilátek.

„Ten preparát není pro zcela běžné použití. Tam, kde je riziko, že dojde k těžkému průběhu onemocnění, nebo jsou to lidé hospitalizovaní kvůli jinému onemocnění a zjistí se u nich pozitivita, tak to jsou přesně ti lidé, u kterých by měl být ten lék použit, aby nedošlo ke komplikovanému průběhu,“ řekl Prymula. Jeho názoru se podobá i ten od epidemiologa Petra Smejkala (IKEM). Ten Právu sdělil, že lék bude mít smysl u pacientů, kteří sami nevytvoří dostatečné protilátky. "Důležité je, kdy jej podat. Nejlepší by to bylo na začátku onemocnění,“ uvedl. Oba léky, Bamlanivimab a REGEN-COV2, by se měly podávat injekčně.

Bamlanivimab už byl schválen americkým lékovým regulátorem FDA, zatímco přípravek Regeneronu se v USA podává experimentálně. Klára Brunclíková ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Právu řekla, že tyto léky nelze registrovat národně, pouze takzvanou centralizovanou procedurou. Tu uděluje Evropská komise na základě stanoviska EMA. "Pokud léčivý přípravek registraci nemá, je jeho nouzové použití možné na základě výjimky ministerstva zdravotnictví,“ konstatuje a dodává, že "EMA již oznámila zahájení průběžného hodnocení u REGEN-COV2. Bamlanivimabem se v tuto chvíli EMA zabývá na úrovni vědeckého poradenství.“

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy