Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Roman Prymula: Léčba remdesivirem trvá 10 dní. Uvidíme, jak to zvládne pacient

Roman Prymula: Léčba remdesivirem trvá 10 dní. Uvidíme, jak to zvládne pacient
Zdroj: reprofoto Česká televize
+ Dalších 7 fotografií
EXKLUZIVNĚ
Do České republiky dorazil experimentální lék remdesivir, který lékaři dali pacientovi s těžkým průběhem nemoci Covid-19. Ten je hospitalizován v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Pacient je stabilizovaný, ale další vývoj se lékaři neodvažují predikovat. Pro eXtra promluvil epidemiolog Roman Prymula, který věří v úspěch léku, ale upozornil, že na závěry je hodně brzy. Vyhodnotit efekt léčby se dá až po několika dnech...

Podle portálu Novinky.cz, jenž získal vyjádření od ošetřujícího lékaře Martina Balíka, je pacient na umělé plicní ventilaci a měl provedenou tracheostomii. "Je to stav, kdy se s délkou léčby mohou nabalovat další komplikace," uvedl k léčbě remdesivirem.

Pro eXtra prozradil epidemiolog Roman Prymula, že dělat jakékoliv závěry k léčbě v tuto chvíli není možné. "Lék už pacient dostává. Teď se začalo s léčbou a hodnotit nějaký efekt je předběžné. Kůra léčby je asi desetidenní, takže v tuto chvíli nemá smysl dělat nějaké závěry. Ale postupně je budeme vyhodnocovat. Uvidíme, jak to zvládne pacient," řekl eXtra.cz Roman Prymula.

Klinické testy léku remdesivir začaly v USA před několika dny. Lékaři chtějí do testů zapojit dohromady na 400 lidí v 50 zemích. Polovině z nich přitom dají remdesivir, zatímco zbytku bude podáno pouze placebo, tedy látka bez účinku upravená do stejné podoby jako lék. Výsledky studie by mohly být na konci března.

Remdesivir je antivirotikum původně vyvinuté proti virům ebola a marburg, účinkuje ale i proti koronavirům.

Rozhovor s Romanem Prymulou o dalších opatřeních v Česku najdete ZDE

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy