Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Roman Prymula: Druhá vlna koronaviru může být ničivější, stále ale o viru moc nevíme

Roman Prymula: Druhá vlna koronaviru může být ničivější, stále ale o viru moc nevíme
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
EXKLUZIVNĚ
Epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula je názoru, že prodloužení nouzového stavu, které aktuálně platí do 17. května, nebude mít další etapu. Oproti tomu si uvědomuje, že by mohla nejen Česko, ale celý svět zasáhnout druhá vlna. Mohla by být dokonce zákeřnější. V rozhovoru pro eXtra.cz zároveň uvedl, že Čína opravdu manipulovala s informacemi o onemocnění COVID-19, které si vyžádalo téměř 250 tisíc lidských životů.

Podle premiéra Babiše vláda nebude požadovat další prodloužení nouzového stavu. Souhlasíte s tím, aby k tomu nedošlo?

Čistě z epidemiologického hlediska v tuto chvíli není velký tlak, aby musela být země v nouzovém režimu.

Když by ale došlo k nějakému černému scénáři v rámci úmrtí či počtu nakažených...

Ano, na druhou stranu, pokud by se situace zhoršila či vyeskalovala, tak nouzový stav by mohl být znovu zaveden. Šlo by ale mnoho věcí řešit přes zákon 258 o ochraně veřejného zdraví. Bohužel ale se zpolitizoval i přístup k němu. A v podstatě se hovoří o nějaké nebezpečnosti pro demokracii. V podstatě ale tento zákon funguje už řadu let. Když to vezmu jinak, nějaký prostředek tady bude muset být, abychom byli schopni reagovat, když to bude potřeba.

Když na to naváži. Mezi lidmi panuje obava z druhé vlny, která se, když to řeknu s nadsázkou, pomalu začíná také zpolitizovávat. Ale reálně hrozí? Když se ohlédneme, španělská chřipka také přišla ve druhé, poměrně dramatické vlně. Ale oba víme, že tento vir je nový a nejde odhadovat jeho mutace a agresivitu, protože se o něm ještě tolik dopodrobna neví.

Je to velmi spekulativní. Těžko říct, zda bude a v jaké síle. Naposledy určité predikce zveřejnili Američané, které se pohybují u dvouletého procesu a tří variant. Od příznivé až po pravděpodobnější, že dojde k druhé vlně. A nemusí být osamocená. A měla by být ještě ničivější než první vlna. To jsou ale skutečně spekulace, ke kterým se těžko lze objektivně vyjádřit. Jde opravdu o onemocnění, které tady nikdy nebylo a těžko odhadovat, jak se bude vyvíjet. Ale osobně si myslím, že k tomu může dojít.

Možná došlo k manipulaci s virem

Četl jsem o zprávě, kterou vydalo pět tajných služeb pěti anglofonních zemí. V ní mají obviňovat Čínu z likvidace a manipulace důkazů a informací o koronaviru, který se ve městě Wu-chan objevil už s koncem loňského roku. Myslíte si, že k tomu opravdu došlo?

O tom není sporu. Konstatovaly to nejen vědecké, ale i medicínské časopisy, že došlo k několikatýdennímu zpoždění přiznání o novém mikroorganismu. Pokud se bavíme o nějakém umělém původu viru z nějaké laboratoře, to mi nepřipadá pravděpodobné. Co je pravděpodobnější, že se s virem nějak manipulovalo v rámci výzkumů v laboratoři a mohl se z laboratoře dostat mezi lidi. Ale nemyslím si, že jde o vir, který byl uměle vytvořen.

Pokud by došlo k tomu, že by v období od 7. května, kdy má dojít k zjištění, jak rychlá rozvolnění opatření mají dopad na počet nakažených, se ukázalo, že nárůst je markantní, došlo by opět k tomu, že se zpřísní opatření?

Myslím si, že ve společnosti je nevůle přijímat striktní opatření. Bude ale určitě nutné dodržovat nošení roušek a přistoupí se ke kombinaci opatření na úrovni regionální.

Více o koronaviru najdete ZDE.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy