Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Roman Prymula bije na poplach: Čekám až 8 tisíc nakažených koronavirem denně

Roman Prymula bije na poplach: Čekám až 8 tisíc nakažených koronavirem denně
Zdroj: TV Prima archiv
+ Další fotografie
COVID-19
Tam, kde se masivně šíří koronavirus, by se mohly zavřít školy. V nedělní Partii Terezie Tománkové to prohlásil epidemiolog Roman Prymula. Nastínil také, jaké hromadné akce by mohla vláda omezit. Opatření se zpřísnila už v pátek. Platí například zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních. Výjimku mají stejně jako na jaře návštěvy u nezletilých a umírajících. Od pondělí budou v metropoli povinné roušky na venkovních akcích nad 100 lidí a na vysokých školách zavedena distanční výuka.

"Do týdne můžou plošně zavřít školy. V lokalitách, kde je masivnější šíření, například v Praze," nastínil Roman Prymula. Hygiena podle něj zatím čeká, jak se bude situace vyvíjet po víkendu.

Šéf ODS Petr Fiala se však v Partii proti uzavírání škol vymezil. Podle něj je potřeba nechat základní školy otevřené. "U základních škol je to problém. Má to obrovský dopad na rodiny. V zájmu státu musí být udržet co nejdéle základní školy v chodu," míní Fiala.

Některá opatření, která nyní ve školách platí, podle něj ztrácejí smysl. "Jestliže děti sedí zarouškované ve třídách a pak jdou bez roušek na tělocvik, logiku to nemá," konstatoval lídr ODS.

Zrušení hromadných akcí zvážíme

Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Prymula také zmínil, že by vláda mohla omezit hromadné akce, jako jsou svatby, oslavy, nebo fotbalová a jiná sportovní utkání.

"Bude se hledat cesta, jak některé akce limitovat. Jsou to různé společenské akce, kde dochází ke konzumaci, nejen alkoholu. Hromadné akce budou zvažovány," prohlásil Prymula.

Opatření se zpřísnila už v pátek. Platí například zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních. Výjimku mají stejně jako na jaře návštěvy u nezletilých a umírajících. Od pondělí budou v metropoli povinné roušky na venkovních akcích nad 100 lidí a na vysokých školách zavedena distanční výuka.

Prymula: Milion nakažených nebude. Ale čísla nepříznivě porostou ještě týden

Počet nakažených bude podle Prymuly rapidně růst ještě týden s tím, že stát nenechá situaci dojít do stavu, kdy bude milion nakažených.

Prohlásil, že zpřísnění opatření je namístě. "Není to strašení, každý si může vzít kalkulačku. Šíření je významné, každý by to měl pochopit," řekl v Partii Prymula. Opatření, která vláda udělala, podle něj budou fungovat až za nějaký čas. "Čísla budou ještě týden stoupat nepříznivým tempem," nastínil.

Denně bude v České republice podle epidemiologa přibývat 6000 až 8000 potvrzených nákaz. Predikce, že v prosinci budou v Česku dva miliony nakažených, podle něj není správná. Pokud by počty nakažených rostly, vláda by přistoupila k ještě přísnějším nařízením. "Nenecháme to dojít do podoby jednoho milionu nakažených," míní Prymula.

Pomůže uzavření škol?

Ten už řekl, že podceňování koronaviru se vymstilo. Pomoci alespoň trochu zpomalit šíření viru by podle něj mohlo uzavření škol a zákaz všech hromadných akcí. Šéf nemocnice v Motole Miloslav Ludvík zase zdůraznil, že je důležité, aby zaznívala reálná čísla a ne jen katastrofické dojmy.

Počet hospitalizovaných ve vážném stavu je podle něj nízký. České zdravotnictví je podle Ludvíka robustní, dobré a připravené. Počty nakažených koronavirem každý den rostou, čísla jsou rekordní. V sobotu testy potvrdily 2 046 případů nákazy. Od začátku pandemie bylo v Česku pozitivně testovaných 48 306 lidí.

Pro nouzový stav není důvod, myslí si Fiala

K vyhlášení nouzového stavu není zatím důvod, prohlásil v nedělní Partii Terezie Tománkové předseda ODS Petr Fiala. Vláda by podle Fialy neměla přistupovat k plošným opatřením, ale rozhodovat regionálně. "Každopádně by se mělo postupovat lokálně, nikoliv plošně," řekl Fiala. Roman Prymula by naopak nouzový stav vyhlásil. "Nouzový stav má své výhody. Pokud bude takový nárůst, je načase o něm uvažovat," uvedl.

Fiala také zostra kritizoval vládu a jejího předsedu Andreje Babiše (ANO). "Premiér mění názory každý den. Ve čtvrtek odmítá svolat krizový štáb, v pátek to změní. Předvádí veletoče, které si normální politik nemůže dovolit," myslí si Fiala.

Andrej Babiš (66) donedávna odmítal obnovit Ústřední krizový štáb, nakonec ale názor změnil. Vláda jeho činnost obnoví v pondělí. Hlavní slovo tak bude mít opět ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

ODS patří mezi hlasité vládní kritiky. Strana chce například vyměnit ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Občanští demokraté by také chtěli ekonomicky více podpořit živnostníky, malé a střední podnikatele i matky samoživitelky.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy