Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Roman Polanski slaví 86. narozeniny: Smrt těhotné manželky a obvinění ze zneužití dítěte

Zdroj: Facebook
+ Dalších 11 fotografií
výročí
Francouzsko-polský režisér, herec a producent Roman Polanski slaví 86. narozeniny. Ačkoliv v kariéře se mu vždy dařilo, jeho osobní život je spíše smutným příběhem, který by si sám o sobě zasloužil zfilmovat. První neštěstí potkalo Polanského už jako malého chlapce, když jeho rodina skončila v koncentračních táborech. Další události jeho života by nechtěl nikdo zažít a je těžké si je vůbec představit.

Roman Polanski, pravým jménem Rajmund Liebling, se narodil 18. srpna 1933 v Paříži. Když mu byly 4 roky, jeho rodina se odstěhovala do Polska do města Krakov, kde v ghettu prožil část 2. světové války. Později ho schovávali ve vesnici Wysoka u Wadovic pod jménem Roman Wilk, zatímco zbytek jeho rodiny skončil v koncentračních táborech. Velkým šokem pro Romana bylo, když se jeho otec, kterého považoval za mrtvého, vrátil, a to rovnou s novou manželkou.

Události z jeho dětství vedly Polanského v dospívání k problémovému chování. Svůj vztek si však začal později vybíjet ve světě filmu, divadla a rozhlasu. V těchto oborech si vyzkoušel všechny možné pozice, zlomovou pro něj však byla možnost být asistentem režiséra, což ho přivedlo k povolání, díky kterému získal několik významných ocenění a proslavil se po celém světě. Jeho prvním velkým úspěchem se v roce 1961 stal snímek Nůž ve vodě, který byl nominovaný na Oscara.

Zatímco na filmovém poli se Polanskému dařilo, v osobním životě tomu bylo jinak. V roce 1962 se rozvedl se svou první manželkou, herečkou Barbarou Kwiatkowskou, a odjel do Evropy. Tam potkal ženu, která změnila celý jeho život a jejíž příběh zná celý svět. Krásnou Sharon Tate režisér poznal v roce 1967, když se ucházela o roli v jeho snímku Ples upírů. Původně se mu vůbec nelíbila, ba naopak podle něj měl plamínek její slávy zhasnout tak rychle, jak vzplál. Ve filmu ji ale nakonec obsadil a během času, který spolu trávili, se do ní zamiloval. Sharon jeho lásku opětovala.

Sharon Tate kvůli Polanskému zrušila zasnoubení se svým tehdejším snoubencem Jayem Sebringem, který zůstal jejím nejlepším přítelem a spřátelil se i s mužem, který mu jeho lásku přebral. Vztah dvou umělců nabral rychlé obrátky a pár už v lednu roku 1968 uspořádal velkolepou svatbu. Roman a Sharon se zařadili mezi hollywoodskou smetánku a koncem roku 1968 světu oznámili radostnou novinku - čekali své první miminko. Manželé si pořídili vilu v Los Angeles, kam se přestěhovali. Když byla Sharon v 8. měsíci těhotenství, připravovala se tam spolu s 3 přáteli na porod, zatímco Polanski dokončoval natáčení filmu v Londýně.

Bylo jen krátce po půlnocí 9. srpna, když před domem Polanského a Tate zaparkovalo auto, v němž seděli členové kultu Manson Family. Charles „Tex” Watson, Patricia Krenwinkel, Linda Kasabian a Susan Atkins byli známým vrahem Charlesem Mansonem přesvědčeni, že pokud zavraždí bohaté bílé lidi a vraždu svedou na černochy, započnou tím rasovou válku, jaká neměla mít obdoby. Nikdo z těch, kteří momentálně v domě byli, nepřežil. Obětí vražedníků se stala i Sharon a její nenarozený syn. Bylo jí tehdy 26 let a Polanski prožil tragédii, jakou si jen málokdo umí vůbec představit.

Smrt drtivé většiny rodiny během 2. světové války a vražda těhotné Sharon byly události, které se na Polanského duši velmi podepsaly. Možná i proto zneužil nezletilou dívku, z čehož byl v roce 1978 obviněn a k čemuž se i sám přiznal. Ze strachu před uvězněním poté uprchl z Ameriky a vrátil se do Paříže, kde si roku 1989 vzal svou poslední ženu Emmanuelle Seigner, se kterou je dodnes a s níž má dvě děti - syna Elvise a dceru Morganu. Ačkoliv si myslel, že hřích z jeho minulosti ho už zřejmě nedostihne, opak byl pravdou.

Roman Polanski byl roku 2009 zatčen v Curychu, kde měl na filmovém festivalu převzít cenu za celoživotní dílo. Zadržen byl právě na základě amerického zatykače z roku 1978 v souvislosti se zneužitím nezletilé dívky. Švýcarsko ho však odmítlo vydat do Ameriky a stejně tak následně na žádost o vydání reagovalo i Polsko. Režisér tak trestu za zneužití dítěte unikl a dnes už žije poklidným životem. Ačkoliv mu jeho strašlivý čin nikdo neodpáře, lidé ho vidí především jako muže, jehož pohnutý osud otřásal světem.

Související články

Další články