Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Rok od vyhlášení prvního nouzového stavu. Pro část společnosti se stal fetišem, říká Hamáček

Jan Hamáček.
Zdroj: Profimedia
Nouzový stav
Na pátek 12. března připadá výročí, které pravděpodobně nikdo slavit nebude. Uběhl totiž přesně rok od doby, kdy byl v Česku kvůli pandemii koronaviru poprvé vyhlášen nouzový stav. O jeho zavedení tehdy usiloval především ministr vnitra Jan Hamáček, který na celou událost zavzpomínal pro redakci eXtra.cz. "Na jaře se vyplatilo, že jsem trval na ustavení Ústředního krizového štábu a na nouzovém stavu. V srpnu a na podzim jsem měl důrazněji požadovat razantní a rychlá opatření a neustupovat tlaku na rozvolňování," lituje zpětně předseda ČSSD.

Když vláda minulý rok 12. března vyhlásila vůbec poprvé kvůli pandemii nouzový stav, bylo nakažených koronavirem 116 lidí. Ačkoliv řada politiků byla proti, ministr vnitra Jan Hamáček tehdy trval na tom, že pro zvládnutí epidemie je nouzový stav nezbytný.

"Těžké tehdy bylo přesvědčit premiéra, že je nouzový stav nutný pro zavádění plošných opatření. Rozhodování v tak závažných věcech je vždy složité, protože je kritická situace, která se dotýká ohromného množství lidí," vzpomíná Hamáček na dohady s Andrejem Babišem (66), které nakonec vedly vyhlášení nouzového stavu.

ČSSD má omezenou politickou sílu

I díky nařízením se podařilo první vlnu ukočírovat a Česko bylo premiantem mezi evropskými státy. V létě tak mohlo přijít rozvolnění, nouzový stav už nebyl potřeba. Jenže vláda na podzim situaci podcenila. "Dnes bych byl v některých věcech důslednější. Na jaře se vyplatilo, že jsem trval na ustavení Ústředního krizového štábu a na nouzovém stavu. V srpnu a na podzim jsem měl důrazněji požadovat razantní a rychlá opatření a neustupovat tlaku na rozvolňování. Na druhou stranu ČSSD má omezenou politickou sílu," lituje zpětně předsedy sociálních demokratů.

Česká republika je tak od 5. října prakticky neustále v nouzovém stavu, na jehož základě přijatá nařízení se ale míjí účinkem. Oproti jaru je aktuálně nakažených více než 164 tisíc lidí, což je ve srovnání se 116 pacienty z 12. března neuvěřitelné číslo.

Společnost je polarizovaná

Podle Hamáčka za vysokými čísly nakažených stojí zlehčování opatření proti koronaviru ze strany veřejnosti a politiků z koalice i opozice. "Z nouzového stavu, pouhého právního rámce pro nutná omezující opatření proti šíření covidu, se stal pro část společnosti fetiš, jehož obětováním covid zázračně zmizí. Výsledkem je polarizovaná společnost, pochopitelně unavená a znechucená politikou, ale také přeplněné nemocnice, které jsou někdy za hranou kapacity," rozebírá Hamáček současnou situaci.

Nouzový stav je zatím vyhlášen do 28. března. Je ale více než pravděpodobné, že vláda bude jednat o jeho prodloužení, jelikož denní přírůstky nakažených jsou stále příliš vysoké...

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy