Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Jaromír Soukup Festival Karlovy Vary 2022

Rok od smrti Ladislava Štaidla. Svého milovaného bratra Jiřího přežil o 48 let

Ladislav Štaidl pomohl ke slávě řadě zpěváků a zpěvaček.
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 9 fotografií
VÝROČÍ ÚMRTÍ

Slavný český skladatel a hudebník Ladislav Štaidl odešel přesně před rokem na druhý břeh. Bylo to nečekané, ale covid si bohužel vybral právě jeho. Po sobě zanechal čtyři děti, včetně Artura, kterého měl se zesnulou zpěvačkou Ivetou Bartošovou.

Do světa showbyznysu se skladatel Ladislav Štaidl dostal v šedesátých letech. Nejprve se skupinou Crazy Boys a následně se svým bratrem Jiřím, jenž byl nadaným textařem. Oba se podíleli i na založení oblíbené kapely Olympic.

Ladislav Štaidl a Karel Gott

Štaidl začal pracovat i v divadle Semafor, kde se poprvé setkal s Karlem Gottem. A právě s ním a s bratrem Jiřím založil divadlo Apollo.

Jiří Štaidl byl o dva roky starší než jeho bratr. Byl autorem řady známých textů a společně s Karlem Gottem a Karlem Svobodou dali vzniknout legendární pohádkové písni Kdepak ty, ptáčku, hnízdo máš? Svým vystupováním a šarmem přitahoval taky řadu žen a jeho životem prošla třeba Dáda Patrasová nebo lyžařka Ivana Zelníčková, která se později provdala za Donalda Trumpa. Štaidlovou životní láskou ale byla krasobruslařka Hana Mašková, která tragicky zahynula ve svých dvaadvaceti letech. Ovšem moc vysokého věku se nedožil ani samotný Jiří Štaidl, kterému se stala osudnou kombinace alkoholu a rychlé jízdy v autě, což ho ve třiceti letech tragicky připravilo o život.

Zpátky ale k Ladislavovi... Ten byl také vedoucím Orchestru Ladislava Štaidla, který dokonce obdržel Zlatého slavíka. V hudbě získal i diamantovou desku za 7,5 milionu prodaných nosičů s jeho tituly.

Jeho tvorbu můžeme slyšet až u osmdesáti televizních či celovečerních filmů. Na svém kontě má i přes dvě stě písní, které nejčastěji tvořil pro mistra Karla Gotta, ale také pro Dalibora Jandu, Daru Rollins či svou bývalou lásku Ivetu Bartošovou.

Sám Štaidl se objevil například v semaforském muzikálu Kdyby tisíc klarinetů a sám byl i zpěvákem. Nazpíval hit Mží ti do vlasů, který odmítl samotný Gott, pro něhož byla píseň až moc velkým slaďákem. Nakonec se ale stala velkým šlágrem.

Ladislav Štaidl a Iveta Bartošová

Manželkou Ladislava Štaidla byla Aňa Štaidlová, se kterou má tři potomky: syny Jiřího a Jana a dceru Karolínu. Po sedmadvaceti letech společného soužití se však rozvedli. Už během nefunkčního manželství se Štaidl dal dohromady se zpěvačkou Ivetou Bartošovou, která mu na svět přivedla syna Artura.

Jejich vztah ale nevydržel moc dlouho a následně začaly tahanice o syna Artura, který ve svých patnácti letech začal bydlet u táty. Bylo to v dobách, kdy na tom Bartošová nebyla psychicky dobře, a Artur si tehdy našel cestu ke svému tátovi a starším bratrům.

Štaidl podlehl covidu

Psychické problémy nakonec dovedly Ivetu Bartošovou až tak daleko, že spáchala sebevraždu. „Chtěl jsem jí pomoci. Už kvůli klukovi, kterého spolu máme, ale nešlo to. Ona nechtěla. Byla zatvrzelý beran. Své problémy řešila tím, že si vždycky našla nového partnera. Do té doby, než jsem získal Artura do péče, se tam vystřídalo deset chlapů. To je doklad toho, že měla smůlu, nebo si neuměla vybrat. Přitom to byla chytrá žena. Když nastaly problémy a musela chodit na psychiatrické vyšetření, dva psychiatři jí nezávisle na sobě naměřili IQ 132. Ona mohla ve vteřině do Mensy,“ svěřil se Štaidl, kterému prošla životem spousta žen, pro portál CNN News.

V té době však Artur netušil, že se ve svých čtyřiadvaceti letech stane sirotkem. Jeho otec totiž přesně před rokem, ve svých pětasedmdesáti letech, zemřel na komplikace spojené s covidem, kterého se tolik obával.

Čauky lidi: Moje socky 3. Expremiér Babiš podpořil vztah Jaromíra Soukupa a Agáty Hanychové

Související články

Další články

Nejnovější kauzy