Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

2 roky od smrti Igora Hnízda z Obecné školy: Jak došlo k pádu z Karlova mostu?

2 roky od smrti Igora Hnízda z Obecné školy: Jak došlo k pádu z Karlova mostu?
Zdroj: Foto Blesk/Profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
Smutné výročí
Dnes uplynuly dva roky od úmrtí jednoho z nejuznávanějších českých herců Jana Třísky. Slavný umělec, který prorazil i v Hollywoodu, zemřel po pádu do Vltavy. Ten policie vyhodnotila jako nešťastnou náhodu. Legendárnímu představiteli učitele Igora Hnízda bylo osmdesát let.

Jan Tříska, nezapomenutelný učitel z Obecné školy, spadl z Karlova mostu v sobotu 23. září 2017 v odpoledních hodinách. Herec se před pádem údajně několikrát zastavil u sousoší svatého Norberta, Václava a Zikmunda, vedle kterého se nejprve posadil s nohama směrem k řece. Na doporučení kolemjdoucí slezl. Ke skulptuře se ale vrátil a vylezl na její podstavec. V ten moment k němu přišel muž z ochranky Sdružení výtvarníků Karlova mostu. Tříska se omluvil a odešel, nicméně se rozhodl vylézt na kraj mostu potřetí. To se mu ale stalo osudným a spadl do Vltavy.

V řece jej spatřili z výletní lodi dva Poláci, kteří mu poskytli první pomoc Vzápětí přijela přivolaná policejní hlídka i záchranná služba. Herec byl převezen do nemocnice, tam ale o dva dny později svým zraněním podlehl.

Okamžitě po jeho smrti se objevila řada úvah, proč herec konal tak, jak konal. Vyrojily se i spekulace o sebevraždě, ty ale zpochybnil herec Jiří Mádl, se kterým měl Tříska následující den natáčet nový film. Mádl uvedl, že se herci vymstil jeho rituál návštěvy Karlova mostu, který dělal před natáčením každého nového filmu. Policie po prošetřování Třískova úmrtí došla k závěru, že jeho pád do řeky způsobila nešťastná náhoda. Nicméně ačkoliv se podařilo shromáždit několik audiovizuálních záznamů i fotografií z oné události, samotný pád nikdo nezachytil a chybí i svědek, který by tragický moment viděl.

Jan Tříska se narodil v Praze. Divadlu propadl již v mládí, kdy hrál ve studentských a amatérských souborech. Vystudoval DAMU a zamířil do činohry Národního divadla, kde vytvořil řadu skvělých rolí. Před filmovou kamerou stanul poprvé v devatenácti letech v komedii Váhavý střelec. Následně se objevil v celé řadě inscenací a seriálů, z nichž jmenujme například Záhadu hlavolamu či F. L. Věk.

S manželkou Karlou se rozhodli pro emigraci. Odletěli do Ameriky, kde herec často pracoval s režisérem Milošem Formanem a prosadil se i v tamním divadle. V době, kdy už se mohl vracet domů, se objevil v úspěšném snímku Obecná škola. V roce 2002 získal Cenu Alfréda Radoka za výkon v hlavní roli Krále Leara. Zahrál si také mimo jiné v dramatu Ondřeje Trojana Želary či v seriálu Drazí sousedé.

Tříska prý miloval pořádek, zdravou kuchyni, nepil, nekouřil a ani večírky mu nic moc neříkaly. Svou pílí a cílevědomostí se velmi rychle prosadil v uměleckém světě, kde se na něj bude ještě dlouho vzpomínat.

Marek Ztracený o synovi: Je to neřízená střela, pořád má něco zlomeného, maminka šílí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy