Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Rok od smrti Dany Zátopkové: S manželem Emilem byla propojená už od narození

Rok od smrti Dany Zátopkové: S manželem Emilem byla propojená už od narození
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
VÝROČÍ ÚMRTÍ
Český sport si dnes připomíná smutné výročí. Je tomu totiž přesně rok, co do sportovního nebe odešla Dana Zátopková, která se stala legendou světové atletiky. Svého slavného manžela Emila Zátopka přežila téměř o dvacet let.

Dana Zátopková se narodila v roce 1922 v Karviné. Na svět přišla 19. září - mimochodem, bylo to přesně ve stejný den (měsíci i rok), kdy se narodil i její budoucí manžel Emil.

Dana Zátopková a Emil Zátopek

Její otec působil ve francouzských legiích během první světové války a poté se stal vojákem z povolání. Později byl jmenován velitelem pohraničního praporu v karvinském Fryštátě, kde se taky narodila Dana (tehdy Ingrová) i její dva bratři.

Když však bylo Daně, jejímž strýcem byl dřívější ministr národní obrany londýnské exilové vlády Sergěj Ingr, šest let, tak se s rodinou přestěhovala na Slovácko, kde také dospívala. V dobách, kdy studovala na gymnáziu v Uherském Hradišti, se také dostala k atletice, díky níž se později seznámila s manželem Emilem, kterého si vzala v roce 1948.

Zátopková během studií hrála i házenou, ovšem v roce 1946 začala soutěžit v hodu oštěpem a ihned se stal republikovou šampionkou. O další dva roky později pak poprvé startovala na olympiádě, která se v roce 1948 uskutečnila v Londýně. „Byla jsem tak okouzlená tou událostí a tím, že jsou lidé schopní uspořádat si takovou událost po tak špatném zážitku, jakým byla druhá světová válka. Když jsem z Británie odlétala, řekla jsem si, že udělám všechno možné, abych byla i na další olympiádě. Usměrnilo mě to tak, že jsem se po zbytek života věnovala sportu. A nelituji toho, bylo to fajn,“ uvedla Zátopková pro Radiožurnál.

Zlato v Helsinkách

A její přání se jí splnilo. O čtyři roky později závodila i pod pěti olympijskými kruhy v Helsinkách, kde vybojovala zlatou medaili. Mimochodem, ve stejný den zvítězil její manžel Emil i v olympijském běhu na pět kilometrů.

„On odcházel od vyhlášení vítězů, tak jsem řekla: ‚Tak, a teď mi tu medaili půjčíš pro štěstí.‘ Emil mi ji dal a já šla závodit. No a hned prvním hodem jsem hodila olympijský rekord. To bylo přes 50 metrů a tím jsem i vyhrála,“ vzpomínala pak na památný den Zátopková.

O osm let později získala stříbro na olympiádě v Římě, do sbírky přidala i dva evropské a třináct československých titulů. Taky má medaile ze štafetového běhu nebo hodu diskem. Několikrát vylepšila vlastní oštěpařské světové rekordy a stala se opravdovou sportovní legendou, která se po konci aktivní kariéry dala na trénování. „Emil vyletěl z armády a nemohl nikde sehnat práci. Nakonec skončil u vrtů, já jsem se jakž takž udržela na Československém svazu tělesné výchovy a sportu v pozici ústředního trenéra. Dokázali jsme se s tím vyrovnat. Říkali jsme si, že ve sportu jsme zanechali dostatečnou stopu, a to nám stačí. Že hlady neumřeme,“ vzpomínala.

Dana Zátopková odpočívá na Valašském Slavíně

Emil Zátopek zemřel v roce 2000. Jeho životní partnerka, která obdržela řadu prestižních uznání a vyznamenání, byla na světě o řadu let déle a na druhý břeh odešla loni v březnu. Zátopková, která se dožila 97 let, zemřela ve spánku v pražské Ústřední vojenské nemocnici a její ostatky byly uloženy na Valašském Slavíně v Rožnově pod Radhoštěm, kde už odpočívá také Emil.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy