Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Rok od odchodu na věčnost: Václav Vorlíček stál za úžasnými filmy, tohle je 10 nej

Václav Vorlíček
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 9 fotografií
Vzpomínka
Dnes je to přesně rok od úmrtí českého filmového režiséra a scénáristy Václava Vorlíčka, dožil se 88 let. V roce 2017 vyšla biografická kniha s názvem Pane, vy jste režisér, na které s ním spolupracoval spisovatel Petr Macek (38). Vybrat Vorlíčkovy nejlepší práce není jednoduché.

Po vystudování režie na pražské FAMU působil ve Filmovém studiu Barrandov jako asistent režie a pomocný režisér. K samostatné režii se Václav Vorlíček dostal počátkem 60. let a od prvních snímků se přikláněl především k tvorbě pro děti a ke komediím.

Laskavý manžel, otec i dědeček

I přes snahu se celý život udržovat, chodit na procházky a občas se věnovat sportu jej nemoci stejně doháněly. Jeho manželka Sofie Vorlíček se o něj vždy dobře starala. Po její smrti o otce pečovaly jeho dvě dcery Kateřina (66) a Zuzana (61), obě z něj udělaly dědečka, a tak se mohl radovat z vnoučat. Bohužel byla rakovina až příliš těžkým soupeřem a jeho tělo bylo slabé, nemoci nakonec podlehl.

Nezapomenutelná tvorba

Václav Vorlíček poctil českou kinematografii nejedním skvělým titulem, ať už šlo o filmy nebo seriály. Zde je výběr toho nejlepšího:

Tři oříšky pro Popelku

Jedna z nejkrásnějších českých pohádek, v hlavní roli s Libuší Šafránkovou, o krásné Popelce s nepříjemnou macechou a sestrou, které jí nedopřejí nic hezkého.

Jak se budí princezny

Král dal při ženění přednost Elišce a její zlá sestra Melánie od té doby myslí jen na pomstu. Na teprve narozenou královskou dceru uvrhne kletbu: Růženka se píchne do prstu, navždy usne a s ní i celé království. Princezna dospívá a všechny ostré předměty jsou uschovány. Pro jistotu jí rodiče seženou ženicha, je jím princ Jiří ze sousední země, který přijede se svým bratrem Jaroslavem.

Princ a Večernice

Princ Velen provdá během jediné noci své tři sestry a zamiluje se do krásné Večernice. Král však nemá pro princův čin pochopení, a tak se princ vydává do světa, aby našel své sestry, švagry a krásnou Večernici. Do cesty se mu staví zrádní kupci, lapkové a hlavně krutý vládce všeho nečasu, zlý Mrakomor, který sám po večernici touží.

Kouzelný měšec

Čarodějnice se po dlouhém spánku chce zmocnit kouzelného měšce, ze kterého stále padá zlato. I princ Velemír má na něj zálusk, tak chce požádat krále o ruku princezny Blanky, ztratí ale zájem, když čarodějnice měšec ukradne. Nešťastný král slíbí ruku princezny tomu, kdo přinese měšec zpět.

Pane, vy jste vdova

Bláznivá komedie o návštěvě panovníka ze sousedního státu, incidentu, kvůli kterému se zruší celá armáda a o spiknutí proti vladaři v čele s Ivou Janžurovou

Což takhle dát si špenát

Hlavní hrdinové jedou v další levárně hned poté, co se dostali z vězení. Majitel kosmetického salonu si je totiž najme, aby získali přesnou kopii přístroje k regeneraci starých dojnic. Avšak tento přístroj má vracet bohatým paničkám ztracené mládí, což má jeden háček. Při léčebné kúře se nesmí jíst špenát, který účinky přístroje znásobuje.

Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách

Komedie o bytovém referentovi a osudu posledních českých vodníků. I jejich konec se zdá neodvratný, když je jednomu z nich přidělen suchý byt a dostanou informaci, že jejich vlhký domek na břehu Vltavy bude zbourán. Tomu se vodníci rozhodnou zabránit a vydají se za referentem doktorem Mráčkem, který má jejich případ na starosti.

Dívka na koštěti

Příběh o mladé čarodějnici, která dala přednost lidem před nadpřirozeným světem. Saxana, která po útěku z pohádkového světa pozná dobro a zlo lidského světa, se nakonec rozhodne mezi lidmi zůstat, protože zde našla něco, co by jí čarodějnické síly nemohly dát.

Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky

Cyril Juan Borguette alias agent W4C má novou misi, která ho zavede do Prahy. Má za úkol zmocnit se hotelové slánky, ve které se skrývají plány na vojenské využití Venuše. Na jeho likvidaci přitom stačí zmatený účetní Foustka se svým psem.

Seriál Arabela

Pan Majer se živí jako vypravěč pohádek. Jednoho dne nalezne kouzelný zvoneček, který jeho rodinu spojí s Říší pohádek, vládne zde král Hyacint s dcerami Arabelou a Xénií. Zlý kouzelník Rumburak si chce podmanit Říši pohádek jen pro sebe.

Na Václava Vorlíčka dozajista nikdo nezapomene. Jeho filmy budou vždy kvalitní a oblíbenou klasikou pro starší i mladší generaci. Který z Vorlíčkových filmů máte nejraději vy?

Související články

Další články