Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Rodiště covidu-19: Rok od uzavření Wu-chanu do karantény, městem vládla panika

Zdroj: Profimedia
COVID-19
Před rokem byla v čínském městě Wu-chan zavedena přísná karanténa v souvislosti s nastupující nemocí covid-19. Nakažených rychle přibývalo a o novém koronaviru se téměř nic nevědělo. Média psala, že město zachvátila panika. Lidé po celém světě byli zmatení. Pořádně nevěděli, co se děje. Jak vypadá město rok po nastolení karantény?

Byl čtvrtek 23. ledna 2020, celý svět dostával zprávy o zvláštní nemoci, která se šíří Čínou a především pak městem Wu-chan. Tam se před více než rokem na jednom z trhů poprvé objevily případy nákazy novým koronavirem. Jedenáctimilionové město bylo v 10 hodin dopoledne místního času uzavřeno do karantény. Nefungovala hromadná doprava: nejezdily autobusy ani metro. Dálkové vlaky městem jen projížděly a bylo zakázáno do nich nastupovat. Nádraží hlídali policisté. Národní zdravotní komise žádala lidi, aby do města nejezdili – a ty, co ve městě byli, aby ho neopouštěli.

Zavládla panika

Čínské úřady zdůrazňovaly, že celá země je v nejkritičtějším stavu v prevenci dalšího šíření nemoci. Obyvatelé byli vyzýváni, ať se vyhýbají davům. Zpráva o uzavření města však vyšla už v noci a lidé se pokoušeli na poslední chvíli z města zmizet. Těsně před desátou dopolední bylo všude narváno, fronty na letištích i nádražích. Řidiči si doplňovali palivo svých vozů, měli strach, že by mohlo dojít a další už nebude. Místní obyvatelé se narychlo zásobili jídlem, aby v nejbližší době nemuseli vycházet z domu. Regály obchodů zely prázdnotou a zboží chybělo i na tržištích. A když náhodou k dispozici bylo, jeho cena astronomicky vzrostla.

Počet nakažených se ve městě rychle vyšplhal k padesáti tisícům a čtyři tisíce lidí s covidem zemřeli. Podle studie čínského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí v té době ale mohlo být infikovaných až desetkrát víc, informovala agentura AFP. Město bylo odříznuto od světa po 76 dní.

Rok poté

Rok po vypuknutí přísné karantény ve Wu-chanu to, podle zpráv agentury Reuters z prosince 2020, ve městě vypadá, jako kdyby nesehrálo žádnou roli v počátku pandemie, která postupně během roku zasáhla celý svět a v neutuchající podobě stále pokračuje. Nemocí se nakazili desítky milionů lidí a miliony s ní zemřeli. Před Vánoci byl Wu-chan plný života. Město tak bylo v kontrastu s většinou světa, který se chystal na Vánoce a oslavy příchodu roku 2021 s velkými omezeními.

Čína ve snaze zabránit dalším vlnám epidemie podnikla řadu kroků. Otestovala miliony lidí v místech, kde se objevila lokální ohniska. U vstupů do obydlených komplexů personál oblečený v modré barvě kontroluje, zda se příchozí mohou prokázat zeleným QR kódem na telefonu. Ten potvrzuje, že dotyčný nepatří mezi nakažené a ani s nikým takovým nepřišel do styku.

Související články

Další články