Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Rodinný statek u Macháčků: Svět bedýnek s bio zeleninou, který vás dostane!

+ Další 3 fotografie
Manželé Macháčkovi na svém statku pěstují primárně zeleninu. Tu dávají do svých vlastních originálních tašek namísto bedýnek a zásobují jimi zákazníky široko daleko. Kromě toho se na jejich farmě můžete podívat na retenční nádrže či lesní školku vybudovanou v indiánském teepee, která se nachází přímo na rozsáhlém pozemku.

Malá rodinná farma rodiny Macháčkových se nachází v Huntířově a hned po příjezdu na ní vás uvítá smích a křik dětí, kteří si užívají slunný den v lesní školce, kterou Petr Macháček s manželkou vybudovali na svém pozemku také. Ta se nachází v rozlehlém teepee, kde dříve dokonce bydleli.

Farma Macháčkových se zaměřuje primárně na pěstování biozeleniny. Vévodí jí mrkev, petržel, červená řepa, rajčata, celer, fazolky nebo brambory. Nezapomíná se však ani na ovoce a stín si tak můžete vychutnat pod některou z mnoha jabloní, hrušní nebo třešní. V tomto období se farma také červená pod nadílkou šťavnatých čerstvých bio jahod.

V sezóně Macháčkovi jednou týdně sklidí vše, co jim statek nabízí a co právě zraje a roste. Vše očistí a naskládají do stylových papírových tašek, které následně odvezou na odběrná místa. Vy tak máte jistotu, že ovoce a zelenina na vašem stole je vždy absolutně čerstvá.

Mimo to si na farmě můžete zakoupit i ořechy nebo domácí včelí med. Macháčkovi chovají i drobné zvířectvo. Obdivovat tak můžete roztomilé králíčky, ovečky nebo drůbež.

Poslední zajímavostí na farmě jsou retenční nádrže. Macháčkovi se totiž už nějaký ten pátek zajímají i o zavlažování a udržování vody v krajině a také vlastní malý mlýn, kde si sami melou mouku.

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, jenž dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou, která je nadstavbou pro standardní kontroly v konvenčním zemědělství.

Jaká loga se používají k označení biopotravin?

Národní značení

Logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“ se využívá jako známka biopotravin a také všech bioproduktů vyprodukovaných v ČR. Logo je dále doplněno o číselný kód kontrolní organizace (CZ-BIO-xxx), která provedla certifikaci bioproduktu v ČR.

Evropské značení

Pokud výrobek pochází z Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu EU, nebo mimo EU společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.

Více informací najdete na www.myjsmebio.cz

Související články

Další články