Trendy tagy válka na Ukrajině Survivor 2023 MS v hokeji 2023 Oktagon

Rodinná tragédie: Marcela náhle zemřela na dovolené v Egyptě, na převoz těla nejsou peníze

Marcela Martášková na delší dovolené zesnula, tělo se do Čech nevrátí.
Zdroj: Se souhlasem Timothyho Martáška
TRAGÉDIE

Velká lidská tragédie, která dokáže krutě otřást životy. Marcela Martášková (†60) z Ostravy před pár měsíci odcestovala do Egypta, aby tam obhlédla terén, než se k moři na důchod natrvalo přestěhuje, jak měla v plánu. Třetího června jí ale selhalo zdraví a zemřela. A rodina si nyní zoufá. Nemá peníze na převoz jejího těla a pojišťovna zhruba 300 tisíc korun také nechce uhradit, protože zaplacené cestovní pojištění už propadlo. Tělo tak bude za velké peníze pohřbeno v Egyptě.

Náhlé úmrtí Češky v Egyptě

„S mojí mamkou jsme do Egypta odlétali 24. února na delší dovolenou. Měli jsme víza na půl roku, maminka plánovala, že by se tam časem usadila na důchod. Třetího června se bohužel stala hrozná událost, maminka umřela. Začalo to obyčejným nachlazením. Pak ale měla problém s cukrem v krvi, dostala se do diabetického kómatu, což vytvořilo sraženinu v mozku, a to bylo také příčinou jejího úmrtí. Dozvěděli jsme se, že prodělala i infarkt,“ řekl eXtra.cz zdrcený syn Timothy Martášek.

„Byla skvělá. Měli jsme v sobě dost velkou oporu navzájem. Lepší mamku bych nikdy nemohl mít. Byla také vynikající kuchařka, ráda pekla nebo háčkovala hračky i oblečení pro malé děti,“ vzpomíná s dojetím syn.

Pojišťovna převoz nezaplatí

Ten je ale nyní v krizové situaci. Ozval se asistenční službě a doufal v pomoc při této těžké chvíli, narazil však na neřešitelnou překážku.

„Celkově by převoz a pohřeb v ČR se všemi náklady vyšly přes tři sta tisíc korun. Sjednal jsem nám pojištění, bylo na rok, platil jsem ho přes bankovní aplikaci, ale nevěděli jsme, že trvá jen 45 dní po odjezdu z republiky. Když jsem kontaktoval asistenci a pojišťovnu, odepsali mi, že pojištění nám skončilo, přestože ho měsíčně stále platím. Byl to pro mě strašný šok. Ambasáda se mnou komunikuje, pomoci ale nedokáže. Na tyto věci by si i ostatní lidé, kteří jedou někam na delší dovolenou, měli dát pozor,“ varuje muž.

Chybné pojištění

Ten si nyní už plně uvědomuje, že je třeba lépe číst pojistné podmínky. Podle našich informací je nejčastější příčinou zklamání klientů právě nedostatečné seznámení s tím, jak dlouho pojištění platí nebo jaké jsou z něj výjimky.

V tomto daném případě navíc na trhu existují pojistné produkty, při nichž pojištění trvá po celou dobu pobytu. Klasické cestovní pojištění se týká převážně klasických kratších dovolených.

Žeh krizi nevyřeší

Možná si za to Timothy může sám, když si nesjednal adekvátní pojištění, ale to nic nemění na tom, že je nyní v patové situaci. 300 tisíc na převoz těla do Česka nemá on ani jeho rodina. Že by proběhl žeh v Egyptě a on si odvezl s sebou jen urnu s popelem, to také není řešení.

„Spalování tu vůbec neprovádějí,“ uvedl pro eXtra.cz bezradně.

Sbírka na pohřeb

„V Egyptě mi nabídli náhradní řešení, že mamku mohu pohřbít i zde. Je to levnější varianta. Ale i tak chtějí kolem osmdesáti tisíc korun. Vidí, že jsme bílí, a myslí si, že jsme bohatí. Ale ani to nedáme dohromady. Já tu mám navíc jen drobný přivýdělek, který mi sotva stačí na živobytí v Egyptě, ale neušetřím tu ani na vlastní letenku domů,“ ​přiznává, že úplně nemyslel na zadní kolečka. ​Na svém a maminčině Facebooku (Tim Timmy Martášek a Marcela Matoga Martášek) alespoň zkouší pořádat sbírku na egyptský pohřeb.

Peníze ale musí vybrat do 14. června, což je poslední den, kdy úřady nechají tělo jeho matky v chladícím boxu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy