Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Rodinná tragédie: Maminka s těžkým covidem porodila v kómatu, chtějí ji odpojit od přístrojů

Zdroj: Profimedia.cz
koronavirus
Nelehkou situaci musí řešit lékaři v britském Leicesteru. Do tamní nemocnice totiž přijali těhotnou ženu s koronavirem, která následně upadla do kómatu. Aby doktoři zachránili miminko, rozhodli se pro císařský řez, který dopadl úspěšně. Nyní ale chtějí matku od přístrojů odpojit, jelikož její šance na přežití jsou minimální. Proti je ale její věřící rodina, která chce, aby se lékaři o ženu starali.

Těhotnou, zhruba třicetiletou ženu přijali lékaři do nemocnice v šestém měsíci těhotenství. Krátce nato ale upadla do kómatu a lékařům nezbylo nic jiného, než operovat, aby zachránili miminku život. Teď ale děťátku hrozí, že nikdy nepozná svou matku.

Její stav se totiž zhoršil natolik, že podle lékařů nemá šanci přežít. "Šance na jakékoliv smysluplné uzdravení pacientky s covidem jsou malé," uvedli lékaři pro britský tisk. Chtějí tak nakaženou ženu odpojit od přístrojů, které zajišťují její životní funkce. Novopečené mamince už nefunguje jedna plíce a orgány jí odcházejí jeden za druhým.

Soud se postavil za lékaře

Zásadně proti je ale hluboce věřící rodina hospitalizované ženy. „Vypnout ten přístroj je pro nás totéž, jako bychom někoho požádali, aby nás zabil. Máme zemřít až ve chvíli, kterou pro nás určil Bůh,“ uvedla sestra novopečené maminky.

Rodina na svém přesvědčení trvá tak zarputile, že se vše dostalo až před soud. Ten ale rozhodl ve prospěch lékařů, kteří pacientce dávají "v podstatě nulové šance na přežití". Podle soudce lékaři už pro ženu připravili paliativní plán a její rodina by se s ní měla naposledy rozloučit. „Cílem není zkrátit jí život, ale vyhnout se prodlužování její smrti,“ uvedl soudce pro deník The Guardian

Podle soudce by rodina neměla vinit lékaře, ale zákeřný virus, který ji do kritického stavu dostal. Situaci pak označil za tragickou, jelikož jde o velmi mladou matku, které koronavirus vzal šanci poznat syna. Doma má navíc tříletou dcerku.

Související články

Další články