Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Rodina Maxíka má zaplatit milionovou daň: Je to hyenismus, říká naštvaná Lilia Khousnoutdinova

Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 9 fotografií
sbírka
Malý Maxík trpí vzácným onemocněním spinální svalovou atrofií a jedinou nadějí pro něj je lék, na který se Maxíkovi složilo celé Česko. Za neuvěřitelně krátkou dobu se podařilo vybrat 50 milionů korun, které jsou potřeba na lék z USA, na který se v zemích EU nijak nepřispívá. Pak se ale objevil problém, se kterým nikdo nepočítal. Rodina Maxíka totiž pravděpodobně bude muset zaplatit daň z peněz, které dárci poslali. Informace rozhořčila Lilii Khousnoutdinovou, která toto jednání označila na sociálních sítích za hyenismus.

Slzy dojetí vystřídaly obavy

Malým Maxík trpí svalovou atrofií a díky dobrosrdečným Čechům se za deset dní podařilo vybrat přes 50 milionů korun. Rodina, která nejdříve ani nedoufala, že je vůbec něco takového možné, byla dojatá.

Peníze jsou potřeba na lék z USA, na který se v zemích EU nijak nepřispívá. Velkou vlnu nadšení ovšem vystřídaly oprávněné obavy. Rodina by totiž z vybraných peněz měla zaplatit daň, což pobouřilo nejenom českou veřejnost.

Ministryně financí Alena Schillerová slíbila pomoc, ale má to zádrhel. "Finanční správa ani ministerstvo financí ze zákona nemohou v individuálních případech odpouštět daně, přesto se snažíme ve spolupráci s příslušnou nemocnicí a ministerstvem zdravotnictví nějaké zákonné řešení najít,“ vyjádřila se k celému případu podle TN.cz Schillerová.

Lilia Khousnoutdinova: Je to hyenismus

Něco takového nenechalo klidnou ani manželku Karla Janečka (46) a dulu Liliu Khousnoutdinovou "Toto je nad moje chápání. Jiné slovo než 'hyenismus' mne nenapadá," sdílela příspěvek na svých sociálních sítích a spoustu lidí s ni samozřejmě souhlasí.

„Úsilím rodičů a díky všem, co se zapojili, se částku podařilo vybrat. Nyní však rodina narazila mimo jiné i na to, že lék se musí zdanit, s čímž nepočítali. Věřím, že částka se vybere, i kdyby narostla o DPH, ale jde o obrovskou sumu peněz, a tak se na Vás obracím, zdali by ohledně zdanění v tomto konkrétním případě mohl stát udělat vstřícný krok, abychom ještě více nezatížili zoufalé rodiče a zároveň vyšli vstříc také mnoha občanům, kteří pomohli,“ vložil se do případu Tomio Okamura.

Oliverek také čeká na pomoc

Stejný osud jako Maxíka postihl i Oliverka. Tomu budou dva roky v srpnu a stejně jako Maxíkova rodina i jeho se obrátila na veřejnost s prosbou o pomoc. O Oliverkově příběhu jsme již psali

Dále si o něm můžete přečíst i na facebookových stránkách Oliverkovy cesty s SMA. Pokud chcete Oliverkovi pomoci, zašlete libovolnou částku na transparentní účet. Číslo transparentního účtu: 1117771700/5500 Variabilní symbol: 8888 Do zprávy pro příjemce napište Oliver.

Související články

Další články