Podle deníku Právo měl být iniciátorem celé akce právě Jan. Benzín mladíci načepovali do PET láhví, které následně použili na zapálení kostela.

„Jan sehnal řidiče Jakuba a jel s Richardem ke kostelu. Z auta pozoroval, jak jeho ještě nezletilý komplic umísťuje ke stavbě láhve. Po zapálení ujeli a řidiči za odvoz zaplatili,“ uvedl zdroj Blesku obeznámený se zněním obžaloby.

Vzácný kostel ze 16. století byl spálen do základů. Zbyl z něj pouze kříž. Škoda dosáhla neuvěřitelných 50 milionů korun. Janovi rodiče jsou hluboce věřící a zpráva o výtržnictví jejich syna je velice šokovala. „Je možné, že to má z té těžké nemoci. Muselo se to nějak projevit. Snažil se s tím bojovat, ale nepomohly mu ani lázně, nemoc se pořád zhoršovala. Přidalo se i onemocnění srdce. Myslím si, že se z té nemoci zbláznil. Jinak tomu nerozumím, nemůžu spát a myslím na to doslova každou minutu,“ řekl otec deníku Právo.

Jan trpí Friedreichovou ataxií, což je nevyléčitelné onemocnění, které narušuje nervové tkáně v mozečku, který je řídící jednotkou motoriky a rovnováhy. Janův otec se svěřil, jak jejich synovi nemoc změnila život.

„Pokud nebyl ve škole nebo na rehabilitacích, seděl v pokojíčku. Nepil, nekouřil, za celý červenec byl venku snad dvakrát nebo třikrát. Proto jsme byli docela rádi, když se někdy šel provětrat. V tu noc, kdy došlo k požáru, jsme vůbec nevěděli, kam jde. Neříkal nám to, vždyť už je plnoletý,“ pokračoval Janův otec.

Sousedé rodiny jsou za jedno. Tvrdí, že jde o spořádanou rodinu a Janovo jednání je velice překvapilo. „Mají pět dětí, které jsou velmi slušně vychovány. Nejstarší dcera už je také dospělá a studuje vysokou školu. Jsme z toho opravdu všichni špatní a rodiče litujeme,“ prohlásila sousedka.

I sousedé přemýšlejí o motivu jednání mladíků. Tvrdí, že Jan se chtěl pomstít Bohu za svou nemoc. „Je možné, že prosil Pánaboha, aby mu od nemoci ulevil, a když pomoc nepřicházela, něco se v něm zlomilo. Je mi jasné, že je to spekulace, ale jiný důvod, proč mohl spáchat takovou věc, nikoho z nás opravdu nenapadl,“ uvedl další ze sousedů.

Otec dalšího z mladíků svého syna příliš nelituje a nezastává se ho. „Trest si samozřejmě zaslouží, to je jasné. Zničil život nejenom sobě, ale i svým blízkým, je to fakt hrůza."