Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020 finále MasterChef 2020

Nejnovější kauzy

Rodiče zavražděného studenta Petra ze Žďáru převzali cenu za hrdinství. Zachránil život kamarádce

Nad Petrovou tragickou smrtí truchlil celý Žďár na Sázavou.
Zdroj: archiv

O vítězi ceny Michala Velíška rozhodují lidé v internetovém hlasování. Jako každoročně, i letos byla trojice finalistů, lidí, kteří se zastali slabších nebo zakročili v situaci, kdy ostatní jen přihlíželi, velmi silná. Cenu uděluje nadace ADRA ve spolupráci s televizí Nova.

Michal Velíšek, jehož jménem se cena uděluje, zemřel v roce 2005. Zastal se v Praze na Karlově náměstí ženy, kterou obtěžoval násilník David Lubina. Michala Velíška, střihače televize Nova, Lubina na místě zastřelil dvěma ranami. Byl odsouzen na 25 let vězení. Patronkou projektu je vdova po Michalu Velíškovi, Iva Velíšková. Členkou výboru Ceny Michala Velíška je také žena, které svým činem statečný Michal zachránil život.

Letošní ocenění získal Petr Vejvoda (16), který šel bránit spolužačku a kamarádku, když ji napadla šílená schizofrenička Barbora Orlová (26) s nožem ve škole. Ji zachránil, on sám ale útok nepřežil. Cenu, která má podobu anděla, předávala pražská primátorka Adriana Krnáčová a přebírali ji studentovi rodiče.

Dalším z nominovaných byl Petr Dlouhý (30) ze Sedlčan, který vyprostil invalidního muže z potápějícího se auta. Zatímco Petr neváhal skočit do vody a zachránit řidiči život, ostatní lidé si nehodu fotili na mobilní telefony.

Finálovou trojici uzavírá pan J. C. (30) z Prahy. V městské hromadné dopravě se zastal ženy, která upozornila na to, že jeden z cestujících demoluje sedačky. Muž byl agresorem nakonec napaden. Policii se ale povedlo ho zadržet.

Smyslem Ceny Michala Velíška je především upozorňovat veřejnost na odvážné činy a statečnost běžných lidí, neprofesionálů.

Související články

Další články