Rodiče chtěli chlapce převést k lékaři, který by na něm vyzkoušel experimentální léčbu a s klinikou se soudili. Nejvyšší soud rozhodl ve prospěch lékařů, kteří doporučovali odpojení od přístrojů.

Nemocnice nakonec uvedla, že chlapce od přístrojů neodpojí, dokud nebude vyzkoušena alternativní léčba. V soudním sporu rodiče podpořil i americký prezident Trump. Přesto rodina boj s úřady vzdala a přistoupila na návrh lékařů.

„Máma a táta tě moc milují, Charlie, vždy jsme tě milovali a vždy budeme. Je nám tak líto, že jsme tě nemohli zachránit. Hezké sny, zlato. Spi sladce, náš krásný malý chlapče,“ poslala dojemný vzkaz matka Connie Yates svému synovi.

Pro odpojení se zničení rodiče rozhodli poté, co lékařské testy potvrdily trvalé poškození těla i mozku. Ze zhoršení stavu jejich syna však viní lékaře, kteří podle nich nechtěli vyzkoušet jiné léčebné metody. „Charlie měl šanci, že se jeho stav zlepší a bude z něj normální kluk. Teď je pro něj ale bohužel pozdě. My se chystáme strávit s ním poslední drahocenné chvíle, bohužel se nedožije svých prvních narozenin,“ uvedl Charlieho otec Chris Gard jako závěrečné prohlášení.

Charlie by 4. srpna oslavil jeden rok. Podle rodičů mohl chlapec žít, kdyby se soudní proces tolik netáhl. Během něj se nic nedělo. Podle lékařů by naopak alternativní léčba, kterou rodiče navrhovali nezabrala.