Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Rodiče se bouří proti nošení roušek ve školách: Do škol posílají různé dokumenty. Má to smysl?

Rodiče se bouří proti nošení roušek ve školách: Do škol posílají různé dokumenty. Má to smysl?
Zdroj:
Koronavirus
Někteří lidé nesouhlasí s vládními opatřeními a obzvlášť pak s nošením roušek. Velký problém s nošením roušek má i řada rodičů. Nelíbí se jim, že jejich děti musí v prostorách školy nosit roušky, ale i další věci. Začali se proto bránit. Ohánějí se Listinou základních práv a svobod. Jenže má takový dokument vůbec nějakou váhu?

Počty nově nakažených v České republice stále stoupají. Vláda proto opět zavádí speciální opatření, aby se co nejvíce zabránilo šíření covidu-19 Jenže mnohým vládní opatření nejsou úplně po chuti. Řada žáků se 1. září vydala do škol v rouškách, ovšem s tím nesouhlasí mnoho rodičů. Ředitelům se tedy v posledních dnech mohlo stát, že od naštvaných rodičů obdrželi na první pohled právnicky formulovaný dopis. V dopise stojí, proč rodiče nesouhlasí s nošením roušek.

Dokument rozzuřených rodičů

Podle rodičů je nošení roušek omezování svobody. Dětem se z nošení roušek dělá špatně. "Zakrývání dýchacích cest a následné vydechnutí a vdechnutí oxidu uhličitého a dusíku dítěti způsobuje motání hlavy, omdlévání, vyrážky, podrážděnou pokožku a celkově vede ke zhoršenému zdravotnímu stavu, což jako matka, která velmi dbá na zdravotní stav svého dítěte od jeho narození, nesu velmi těžce a mé svědomí nedovolí připustit, aby dítě tyto látky opětovně vdechovalo," píše se v jednom dokumentu.

Rodičům se také nelíbí, že se po dětech požaduje pravidelné dezinfikování rukou. "Jiné přípravky dceři poškozují pokožku a způsobují nepříjemné puchýře a podráždění," upozornila maminka.

Další bod pak poukazuje na nesouhlas s provedením odběru tělních tekutin za účelem například PCR testu k odhalení nákazy koronavirem. V dalším bodu si jeden z rodičů stěžuje na měření teploty s tím, že teplotu měří pravidelně v domácím prostředí.

Na konci dokumentu se pak píše, že pokud škola poruší výše uvedená přání, bude rodič nucen postupovat podle Občanského zákoníku a bude to vnímat jako porušení Listiny základních práv a svobod. Na celé znění dokumentu se můžete podívat ve fotogalerii.

Dokument není platný

Ministerstvo zdravotnictví, ale i školy se shodují na tom, že nařízení platí pro všechny děti krom výjimek, které stanovují hygienické stanice. Takže i když si rodič připraví podobný dokument, tak má zkrátka smůlu, jestliže jeho dítě nespadá do předem určené výjimky.

"Epidemiologická opatření vydaná krajskou hygienickou správou nebo Ministerstvem zdravotnictví ČR jsou platná pro všechny, výjimky jsou uvedeny přímo v dokumentu. Jejich cílem je zabránit šíření infekce a chránit zdraví občanů," řekla Blesku vedoucí tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví Renata Povolná.

Podobný názor má i školství. "V případě plošného zavedení roušek ve škole je rozhodnutí hygieniků povinné pro všechny kromě těch, kteří z tohoto rozhodnutí budou ze zdravotních důvodů předem vyjmuti," uvedla pro Blesk mluvčí resortu Anna Lednová.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy