Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Počasí Extra Host (pořad) MasterChef Česko 2020 SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Rodiče dětí, jež mají podstoupit operaci mandlí, mají strach: Bojí se, aby neskončily jako Adámek

Zdroj: Koláž eXtra.cz
+ Dalších 15 fotografií
kauza adámek
Nešťastný příběh Adámka Vyčítala, který kvůli nevčasnému zásahu lékařů skončil po banální operaci mandlí v bdělém kómatu, stále mezi lidmi rezonuje. Především pak mezi rodiči, kterých se operace mandlí jejich dětí také týká. Časté jsou tedy v této době dotazy na bezpečnost zákroku a případná rizika po operaci.

Týká se to téměř každého třetího rodiče. Operace mandlí je u dětí zcela běžný zákrok, který skutečně podstoupí asi třetina dětí. Jenže po případu Adámka Vyčítala, který byl hodně medializován, mají rodiče strach.

„K hrůzným představám dnešních rodičů se přidává i to, že mají v živé paměti, jak museli odstranění mandlí podstoupit sami. Ale před lety to bylo skutečně hrozné, dělalo se to naživo, s minimem tišicích léků,“ sdělil pro deník Právo primář Kliniky ušní, nosní, krční FN Motol Michal Jurovčík.

Rodiče si pro tento zákrok vybírají častěji špičková specializovaná pracoviště, jako je právě Fakultní nemocnice Motol. Proto se čekací lhůty prodlužují a na operaci mandlí se tu nyní čeká až pět měsíců.

„Dnes jde o zákrok v celkové anestezii. Navíc se změnila i častost těchto zákroků. U krčních mandlí k operačnímu zákroku přistupujeme u výrazně menšího počtu pacientů, než tomu bylo dřív, kdy to bylo skutečně časté. Naopak častější jsou operace nosních mandlí a u mladších dětí, okolo tří, čtyř let věku,“ uvedl primář.

Příběh Adámka Vyčítala, se kterým se veřejnost seznámila díky odvysílání v televizi, veřejností naprosto otřásl. Chlapec už od útlého věku trpěl rýmou, a proto před dvěma lety podstoupil v pardubické nemocnici operaci mandlí.

Po několika dnech hospitalizace začal Adámek masivně krvácet a kvůli neschopnosti personálu šlo chlapci o život. Jenom díky záchranářům, kteří ho resuscitovali, chlapec přežil. Po komplikacích má poškozený mozek a skončil v bdělém kómatu. Podle kriminalistů se personál nemocnice dopustil zásadního zanedbání svých povinností.

Související články

Další články