Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Rod Winchesterů pronásledovala kletba smrti: Strašidelný dům sloužil jako skrýš před duchy

Rod Winchesterů pronásledovala kletba smrti: Strašidelný dům sloužil jako skrýš před duchy
Zdroj: winchestermysteryhouse.com - press office
+ Dalších 10 fotografií
galerie
Rodina Winchesterů se především Američanům zapsala do pamětí tím, že zbohatla na výrobě zbraní. Jednou z nich byla i puška, takzvaná Winchesterovka, s níž se Unii podařilo vyhrát americkou občanskou válku. Traduje se, že právě ti, kteří střelou z této zbraně zemřeli, po smrti rodinu pronásledovali a prokleli. Dědička Sarah proto vybudovala dům Winchesterů, jenž jí se spoustou dveří do prázdna, okny v podlaze či slepými chodbami sloužil jako skrýš před duchy.

Sarah Winchester mohla považovat za smůlu, že se do prokletím pronásledované rodiny přivdala. Psal se rok 1866, když Sarah a jejímu manželovi zemřela teprve desetidenní holčička na podvýživu. O čtyři roky později zemřel její tchán a manžel William Wirt Winchester ho následoval po několika měsících - v pouhých 43 letech podlehl tuberkulóze.

Po smrti manžela už byla Sarah přesvědčená, že je rod Winchesterů prokletý. Její domněnku potvrdila i jasnovidka, což ji přimělo k tomu, aby většinu zděděného jmění investovala do koupě a nekonečné stavby domu v kalifornském městě San José.

Vdova trvala na tom, že celou její rodinu pronásledovali a ji i nadále pronásledují duchové těch, kteří zemřeli kvůli kulce, jež byla vystřelena z Winchesterovky. Rozhodla se proto postavit sídlo, v němž doufala, že duše zemřelých budou pouze bloudit a nenaleznou ji.

Dům Winchesterů

Přestavba a táhlá výstavba domu Winchesterů započala roku 1884. Pracovníci museli na sídle pracovat doslova 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a to do doby, dokud neměl dům celkem 7 pater. Sarah doufala, že prostor bude stačit jí i duchům, kteří ji pronásledují a kterým chtěla honosnou stavbou vykompenzovat jejich smrt.

Winchester věřila, že pokud bude dům atypický, duchové ji budou hledat jen složitě. Nenajala si architekta, do podlah nechala zabudovat okna, některé ze dveří jednoduše nikam nevedly a mnoho schodišť končilo u stěny.

Budovu zasáhla v roce 1906 zkáza v podobě zemětřesení. Na domě proto pak znovu nepřetržitě pracovala spousta dělníků, tentokrát ale skončili čtvrtým patrem. Sarah trpěla depresemi a jako introvertka nikdy nezvěčnila, jak sídlo uvnitř za jejího života vypadalo. V roce 1922 zemřela ve spánku na srdeční selhání.

Turistická atrakce

Dům s celkem 160 místnostmi včetně 40 ložnic, dvou společenských sálů třemi výtahy a například i 47 krby a 17 komíny, dnes slouží jako turistická atrakce. Po smrti Sarah Winchester ho zdědila její neteř, která ho dala do aukce a první zvídavý turista se dovnitř podíval už 5 měsíců po smrti původní majitelky.

I dnes je možné do domu vstoupit a obdivovat jeho krásy, žádný nábytek ovšem není původní, byl zakoupen či zapůjčen tak, aby seděl do doby, kdy v něm Sarah žila. V průběhu Halloweenu se v něm pořádají i stezky odvahy pro děti i pro dospělé. Mnozí z návštěvníků tvrdí, že v domě dodnes straší a je v něm cítit podivná energie. Na to, jak dnes vypadá, se podívejte do galerie.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy