Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Robotizace pracovních pozic: kterým profesím zvoní umíráček?

Robotizace pracovních pozic: kterým profesím zvoní umíráček?
Zdroj:
Předchozí Další
Pokladní v supermarketech, poštovní doručovatelé, řidiči metra či administrativní pracovníci. Ti všichni budou v blízké budoucnosti nahrazeni efektivnějšími roboty. Zlaté časy naopak čekají zaměstnance v IT oborech a oblastech, které jsou založeny na lidském přístupu, kreativitě a analytickém myšlení. Úbytku pracovních pozic se prý ale bát nemusíme, neboť ty nepotřebné budou nahrazeny nově vytvořenými. Jak se tedy na dobu technologickou co nejlépe pracovně nachystat?

Budoucnost přeje připraveným. A v tomto případě to platí dvojnásob. „Přestože robotizace a digitalizace nezpůsobí citelný úbytek pracovních pozic, jejich podoba se změní. Výhodu budou mít ti, kteří se budou vzdělávat i v jiných oborech a využijí možnosti rekvalifikačních kurzů, které by jim měl kvalitní zaměstnavatel zprostředkovat,“ myslí si Radovan Hypš, ředitel pracovního portálu JenPráce.cz. Ten vidí budoucnost pracovního trhu ve flexibilitě i umění se přizpůsobit aktuální poptávce a požadavkům. „V nejbližší budoucnosti se už prakticky nesetkáme s pracovními místy, která se obejdou bez vývoje a technologického pokroku. Naopak bude zcela běžné, že člověk za svůj život změní několikrát svou pozici či dokonce celé profesní zaměření. Bude proto důležité neusnout na vavřínech a nebát se změn.“

Pro ty, kteří ještě nejsou rozhodnuti, kterým směrem by se v budoucnu profesně rádi vydali, mají analytici jednoznačnou odpověď. Zvolte si technické obory. Programátoři, vývojáři softwarů, datoví specialisté či průmysloví designéři budou vždy žádaní a mohou se těšit na dobré pracovní uplatnění se štědrými odměnami a benefity. I z toho důvodu se firmy snaží získat pro tento obor i něžné pohlaví, které je ve vědě a IT zastoupeno pouze minimálně.

Přestože podle posledního celoevropského průzkumu by si až 41 % dotazovaných žen dokázalo práci v IT a vědeckých odvětvích představit, v reálu jich zde pracuje pouhá pětina. Jako jeden z důvodů, proč tomu tak je, uvádějí chybějící ženské vzory, které by je v důležitých chvílích motivovaly pro studium technických oborů a zbavily je tak nízkého sebevědomí a zároveň přispěly k odbourání zakořeněných stereotypů, dle kterých se ženy do tohoto sektoru nehodí. Tuto genderovou nevyváženost se snaží změnit i řada projektů, které speciálně pro ženy nabízejí kurzy IT oborů a zvyšování digitální gramotnosti, neboť bez těchto dovedností se v budoucnu zkrátka neobejdeme.

„Každá práce, která je naprogramovatelná a je možné ji definovat matematickou nebo logickou rovnicí, bude v budoucnosti nahrazena roboty,“ prohlásil nedávno John Publiano, expert na problematiku robotizace práce. Do roku 2030 by dle odhadů mohlo být až 25 % pracovních míst automatizováno. Týkalo by se to převážně pozic ve službách, mezi které patří například poštovní a kurýrní doručovatelé, obsluha v rychlém občerstvení, které již nyní třeba v McDonald's nahrazují dotykové obrazovky, samoobslužné pokladny či sekretářské a účetní pozice.

Co bude v nejbližší budoucnosti naopak stále více žádáno a ceněno, je podle Radovana Hypše sociální inteligence, lidský přístup a empatie. „I když nepochybuji o schopnostech vývojářů, domnívám se, že zdravotní sestry, učitelé, vychovatelé v dětských domovech nebo pečovatelky v domově důchodců budou profese, které robot v nejbližší době jen těžko nahradí. Proto věřím, že budou konečně ohodnoceny tak, jak si zaslouží,“ poukazuje na nepoměr požadovaného vzdělání a vyplácené mzdy u těchto pozic ředitel JenPráce.cz

Podle ekonoma Jana Švejnara může být robotizace pracovních pozic rutinní a monotónní povahy důvodem k radosti, neboť tím získáme více volného času, a možnost zkrácení pracovní doby třeba i na 4 dny v týdnu.

Navíc nám roboti znatelně uleví od vykonávání těžké či nebezpečné práce. Využití najdou zejména v kosmickém, bezpečnostním či jaderném průmyslu při manipulaci s radioaktivním materiálem nebo práci v prostředích, kde hrozí výbuch. Je jen otázkou času, kdy se jejich působení rozšíří do dalších odvětví jako např. stavebnictví, doprava, zemědělství nebo zdravotnictví.

Příchodu robotů se zkrátka nemusíme obávat, přípravy na něj bychom ale rozhodně neměli podcenit.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy