Robin Williams by oslavil 69: Milovaný komik před sebevraždou trpěl každý den
Robin Williams, celým jménem Robin McLaurin Williams, se narodil 21. července 1951 v Chicagu. Jeho matkou byla bývalá modelka Laura McLaurin a otcem podnikatel Robert Fitzgerald Williams, který měl vysoké postavení ve firmě Ford. Jako dítě byl Williams samotář, který si kamarády nehledal a raději než v lidské společnosti trávil čas ve svém imaginárním světě.
Když Williams dokončil střední školu v Marin County, šel v roce 1969 studovat politické vědy na Claremont Men's College. Při studiu se amatérsky věnoval herectví a brzy mu došlo, že mu tato činnost dělá mnohem větší radost než politika. Proto se rozhodl odjet do New Yorku, kde byl přijat na jednu z nejprestižnějších uměleckých škol Julliard. Díky té si herectvím vydělal své první peníze.
Před kameru si Robin poprvé stoupl v show Richarda Pryora, kde si ho všiml režisér Garry Marshall. Ten mu nabídl vůbec první filmovou roli. Několik prvních snímků s ním se divácké přízně nedočkalo, pak ale přišel hit zvaný Dobré ráno, Vietname. Ten Williamsovi přinesl první nominaci na Oscara a zájem o něj tak stoupal nejen mezi filmaři, ale i mezi samotnými diváky. Robin Williams se pak objevil v řadě úspěšných snímků jako například Jumanji, Mrs. Doubtfire - Táta v sukni, Roboti či Noc v muzeu.
Ženy Robina Williamse
Soukromí Robina Williamse bylo velmi pestré. V roce 1978 se oženil s tanečnicí Valerií Velardi, která mu porodila syna Zacha. O 10 let později si začal románek se Zachovou vychovatelkou Marshou Graces, s níž byl do roku 2010. Jeho poslední ženou byla grafička Susan Schneider, která s ním byla až do jeho smrti.
Drogy, alkohol a deprese
Je všeobecně známo, že Robin Williams měl démony, se kterými bojoval. Závislost na kokainu se mu podařilo úspěšně porazit, se závislostí na alkoholu ale válčil dlouhodobě a neúspěšně. Deprese ho ale sžíraly především kvůli kruté diagnóze a mukám, která zažíval.
Williamsova žena Susan pro časopis Neurology popsala, jak vypadaly poslední dny oblíbeného komika. Tomu sice lékaři diagnostikovali Parkinsonovu chorobu, ale kromě té trpěl i demencí s Lewyho tělísky. Pro tuto nemoc je specifická přítomnost zrakových halucinací lidských postav a zvířat.
Podle Susan byl Williams ze svého zdravotního stavu velmi nešťastný. „Jeho hlas slábl, byl rozrušený, když chtěl něco říct a nedokázal najít správná slova. Jeho zrakové schopnosti se zhoršovaly a trpěl paranoiou i nespavostí. Věděl, že se ztrácí, že ten muž, jakým byl, mizí,“ uvedla hercova žena. Williamsův stav se den za dnem horšil a on se tak rozhodl spáchat sebevraždu. Dne 11. srpna 2014 se nejdřív pokusil podřezat si zápěstí, tento pokus byl ale neúspěšný, a tak se nakonec oběsil na pásku.