Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Robert Plaga hodil mezi rodiče granát: Testy jsou utrpení, děti jimi mučit nenecháme, zuří

Zdroj: Profimedia.cz
reakce
Žáci se zpět do lavic vrací od 1. března a testovat by se měli sami pomocí antigenních testů. Ministr školství Robert Plaga ale nechce do škol pouštět děti, které nebudou testované. Svým výrokem hodil mezi rodiče granát a ti, kteří by měli své děti nechat pravidelně testovat, se bouří. Tvrdí, že z ratolestí nenechají dělat pokusné králíky a že testy jsou nepříjemné utrpení, kterému je nechtějí vystavovat.

„Samozřejmě vnímám, že část rodičovské veřejnosti nebude mít zájem o testování svých dětí. Tam se bavíme o tom, že pokud tyto děti odmítnou být testovány, tak nedává smysl, aby byly zařazeny do kolektivu prezenční výuky, a budou se muset učit doma,“ řekl podle informací webu iDnes.cz ministr školství Robert Plaga při jednání školského výboru Sněmovny.

Rodičům se výrok ministra školství nelíbí, myslí si, že na své pozici by měl k situaci přistupovat úplně jinak. „A to říká ministr ,který by se měl za děti doslova bít,“ napsala jedna z naštvaných diskutujících v komentářích na sociální síti.

Spousta rodičů vnímá testy jako utrpení, kterému nechce své děti vystavovat. „Já sama byla na antigenním testu z nosu a není to nic příjemného! Nedokážu si představit vystavovat tomu malé děti několikrát týdně,“ napsala další rozzuřená matka.

Princip testů

Žáci by se měli testovat přímo ve školách a očekává se, že by testování výtěrem z nosu mělo probíhat dvakrát týdně. Antigenní testy potřebují dostat výjimku pro samotestování – v Česku totiž momentálně žádný takový test schválený není.

Na středeční tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) sdělil, že testy nakoupí Ústřední krizový štáb ve spolupráci s ministerstvem vnitra. „Ve spolupráci s resortem školství se pak budou testy provádět. Plán je, aby to bylo od 1. března, což je reálný termín. Testy se budou provádět ve školách.“

Bez souhlasu nic nebude

Rodiče si stojí za tím, že dokud nedají souhlas k testování svých dětí, nikdo je testovat nebude. A většina rodičů vyjadřujících se v online diskuzích souhlas dát nechce. „Testy na mých dětech bez mého souhlasu probíhat nebudou! Zvládli jsme výuku doma do teď, tak pak pojedeme na samovýuce! Diktátu se podřizovat nebudeme,“ napsal naštvaný otec.

Související články

Další články