Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Řítí se hrozivé bouřky: Varování před supercelami, u sousedů i před tornády! MAPY

Řítí se hrozivé bouřky: Varování před supercelami, u sousedů i před tornády! MAPY
Zdroj: unsplash.com
Výstraha

Ačkoli je léto v plném proudu, počasí je náladové jako na apríla. Nejprve v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před tropickým vedrem na Moravě a následně možným vznikem požárů, ve středu přidal další varování, tentokrát před silnými bouřemi. Meteoroložka Dagmar Honsová se obává, že se opět budou tvořit supercely, ze kterých vzniklo zkázonosné tornádo na Moravě.

ČHMÚ už v úterý vydal výstrahu, že ve středu zasáhnou Moravu vysoké teploty. Ty by měly odpoledne přesáhnout 31 stupňů. "V důsledku sucha hrozí nebezpečí vzniku požárů a následných škod, případně i ohrožení životů," varují meteorologové.

Horka by měla ještě zesílit ve čtvrtek, kdy teploty místy překročí 37 stupňů Celsia. Výstraha se týká Jihomoravského, Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského kraje. Nadále bude platit varování před vznikem požárů.

"Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách," radí meteorologové.

Po vedrech hrozí supercela

To ale nejsou jediné výstrahy, které ČHMÚ vydal. Do Česka se totiž ženou velmi silné bouřky. Ty by měly udeřit ze čtvrtka na pátek. "Ojediněle se vyskytnou velmi silné bouřky s přívalovými srážkami až kolem 50 mm, kroupami i větších rozměrů a nárazy větru kolem 90 km/h," uvádí ČHMÚ.

Výstraha platí pro všechny kraje. "Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů a podobně," varují meteorologové.

"Ve čtvrtek a v pátek se budou místy tvořit velmi silné bouřky, doprovázené nebezpečnými meteorologickými tj. krupobitím, přívalovým deštěm o intenzitě až kolem 50 mm a silným větrem o rychlosti 90 km/h. Hodnoty CAPE (konvektivní potenciální dostupná energie), opět udávají vysoké hodnoty, mohou se tak opět tvořit supercely,​" dodává meteoroložka Dagmar Honsová. V Německu meteorologické služby varovaly jak před supercelami, tak i před tornádem.

Opět by mělo dojít i na kroupy. "Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami," uvádí ČHMÚ

Související články

Další články

Nejnovější kauzy