Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Říkali mu Žalud! Historie mafie na Slovensku přehledně a bez cenzury

Pápay (vpravo) hodně spolupracoval s Černákem (vlevo). Sblížili se tak,
že spolu jezdili na dovolené.
Zdroj: Historie mafie na Slovensku
V souvislosti s vraždou novináře Jána Kuciaka se mluví o působení italské mafie na území Slovenska, do kteréhož vosího hnízda investigativec nešťastně píchl a stalo se mu osudným. Nemělo by to být nic šokujícího; naši sousedé mají s vlastním organizovaným zločinem dlouhé, pěkně krvavé zkušenosti. Rozjelo se to hned po revoluci a 90. léta byla pro slovenské mafiány zlatým věkem. V novém článkovém seriálu si na to posvítíme a začneme úplně od základů; seznamte se s nejvlivnějšími gangy, které tehdy fungovaly...

Říkali mu Žalud

Peter Steinhübel alias Žalud byl jedním z nejkontrover­znějších podnikatelů Slovenska 90. let. Nikdy nepřiznal, že by měl s podsvětím něco společného, přesto si objednával Černákovy lidi na nejrůznější prácičky. Vystupoval sice jako sólo hráč, svých poskoků měl ale víc než dost.

O Žaludovi se říkalo, že má víc životů než kočka. Celkem šestkrát balancoval na hraně mezi životem a smrtí, i když pokusů se ho zbavit proběhlo minimálně dvakrát tolik. První snaha ho zabít je zároveň historicky prvním výbuchem auta na Slovensku, který zařídila mafie s cílem někoho popravit. Pokaždé se z toho dostal, až na případ poslední, ke kterému došlo roku 1999. Tehdy ho jednou ranou zavraždil dodnes nedopadený pachatel.

Mocný Černák

Mikuláši Černákovi se přezdívá taky boss všech bossů, svého času totiž ovládal polovinu Slovenska a jeho gang byl považován za nejobávanější ze všech. Začalo to v roce 1993. Bratři Mikuláš a Vladimír Černákovi z malé dědiny v Nízkých Tatrách se k organizovanému zločinu dostali poté, co Vladimír při rvačce zabil podnikatele Milana Schwarzbachera. Policie měla svědka, hospodského Miroslava Vlčka, a tak Vladimírovi hrozilo jisté vězení. Aby mladšího bratra uchránil, najal Mikuláš Černák mafiánského vraha Alojze Házyho. Ten Vlčka zlikvidoval. Pak začala mafiánská kariéra bratří závratně růst, stejně tak počet mrtvol, co za sebou nechávali. Vladimír se zabil v roce 1996 při autonehodě, Mikuláš Černák se v roce 1997 šel sám udat na policii, dnes si odpykává doživotní trest… ČLÁNEK PLNÝ UNIKÁTNÍCH FOTEK SI MŮŽE DOČÍST ZDE.

Související články

Další články