Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Já jsem Nelida a já Matrix! Rodiče v Česku zešíleli, týrají děti dalšími příšernými jmény

Ilustrační foto.
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 10 fotografií
V Česku vyvolal pozdvižení případ rodičů, kterým dělala matrika peklo kvůli jménu Thymian. Podle nejnovějšího rozhodnutí Ústavního soudu mají nárok na odškodnění. Jejich výběr jména není ale zdaleka nejbizarnější. Tihle rodiče potrestali své potomky daleko hůř!

Když se rodičům z Vrchlabí před třemi roky narodil syn, chtěli ho pojmenovat Thymian. Jelikož jeho maminka pochází z Ameriky, nečekala, že by matrika měla se jménem potíže. Šeredně se však zmýlila a syn měl až dosud v rodném listě u jména zapsáno „nezjištěno“.

Rodiče se s obstrukcemi ze strany matriky nehodlali smířit a věc skončila až Ústavního soudu. Ten jim nyní přiřkl nárok na odškodnění.

Thymian přitom není zdaleka nejšílenější jméno, které kdo kdy v Česku dostal. Existuje řada daleko podivnějších, jež mají u nás jediného nositele. Dokonalými příklady za všechny jsou například jména jako Nedal, Nelida, Jób, Barbie nebo Spasitel. Při velké dávce štěstí narazíte i na Matrixe, Spartaka či Winettoua.

Tato jména mají v ČR jediného nositele.

Na rozdíl od rodičů Thymiana se soud v roce 2001 nezastal rodičů vyznávajících alternativní styl života, kteří pojmenovali dceru Půlnoční bouře. Narodila se totiž během bouřky. Matrika jméno zamítla, děvčátko navíc nemělo povinné očkování, a tak bylo dokonce na půl roku umístěno do kojeneckého ústavu. Nakonec holčičku museli rodiče přejmenovat na Elišku.

Podle českých zákonů můžete dítě pojmenovat jakýmkoliv existujícím jménem ve správné pravopisné podobě. V příručce expertky Miloslavy Knappové se nachází 17 tisíc jmen, s nimiž by neměl být na matrice sebemenší problém.

Související články

Další články