Když se rodičům z Vrchlabí před třemi roky narodil syn, chtěli ho pojmenovat Thymian. Jelikož jeho maminka pochází z Ameriky, nečekala, že by matrika měla se jménem potíže. Šeredně se však zmýlila a syn měl až dosud v rodném listě u jména zapsáno „nezjištěno“.

Rodiče se s obstrukcemi ze strany matriky nehodlali smířit a věc skončila až Ústavního soudu. Ten jim nyní přiřkl nárok na odškodnění.

Thymian přitom není zdaleka nejšílenější jméno, které kdo kdy v Česku dostal. Existuje řada daleko podivnějších, jež mají u nás jediného nositele. Dokonalými příklady za všechny jsou například jména jako Nedal, Nelida, Jób, Barbie nebo Spasitel. Při velké dávce štěstí narazíte i na Matrixe, Spartaka či Winettoua.

Tato jména mají v ČR jediného nositele.

Na rozdíl od rodičů Thymiana se soud v roce 2001 nezastal rodičů vyznávajících alternativní styl života, kteří pojmenovali dceru Půlnoční bouře. Narodila se totiž během bouřky. Matrika jméno zamítla, děvčátko navíc nemělo povinné očkování, a tak bylo dokonce na půl roku umístěno do kojeneckého ústavu. Nakonec holčičku museli rodiče přejmenovat na Elišku.

Podle českých zákonů můžete dítě pojmenovat jakýmkoliv existujícím jménem ve správné pravopisné podobě. V příručce expertky Miloslavy Knappové se nachází 17 tisíc jmen, s nimiž by neměl být na matrice sebemenší problém.