Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Říjen přináší mnoho změn: Bude se zdražovat pivo, přichází zimní čas a další novinky

Říjen přináší mnoho změn: Bude se zdražovat pivo, přichází zimní čas a další novinky
Zdroj:
noviny
S novým měsícem přichází i řada nových změn. Na pozoru by měli být například podnikatelé, protože se mění výpočet DPH a kontrolní hlášení. Nejhorší novinka však čeká milovníky piva. Bude se totiž zdražovat. Co dalšího se bude měnit v říjnu?

PIVO

Říjen je tu a s ním řada změn. Špatné zprávy máme pro milovníky piva. Oblíbený Plzeňský prazdroj totiž od 1. října zvyšuje ceny piva v lahvích a plechovkách. Zdražení pocítíme u některých balení Pilsner Urquell, Gambrinus, Radegast, Velkopopovický Kozel a neochuceného Birellu. Ceny v průměru vzrostou o 3,6 %, což je zhruba 50 haléřů.

PRO PODNIKATELE

Zpozornět by měli také podnikatelé. Mění se totiž výpočet DPH nebo kontrolní hlášení. Úpravou zákona se zrušila metoda výpočtu shora pomocí koeficientu u DPH. Nově se bude počítat matematicky. To platí už od dubna, firmy ale měly půl roku na to se na změnu připravit.

DLUŽNÍCI

Pro dlužníky máme naopak dobré zprávy. Mladé, kteří vstoupily do dospělosti s dluhy z dětství, čeká snazší oddlužení. Týká se to těch, kterým alespoň dvě třetiny dluhů vznikly před 18. narozeninami.

ZMĚNA ČASU

Důležitá změna v říjnu je tradičně i čas. Poslední víkend v měsíci se jako každý rok bude měnit. Posuneme se z letního na klasický středoevropský, tedy u nás zimní čas. V neděli 27. října se bude ve tři hodiny ráno posouvat čas zpátky na dvě hodiny ráno.

BREXIT

Původně měl být konec října finálním datem pro odchod Velké Británie z Evropské unie. Boris Johnson na tom stále trvá. Brání mu ale zákon, který přijali poslanci na začátku září.

Marek Ztracený o synovi: Je to neřízená střela, pořád má něco zlomeného, maminka šílí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy