Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Řidič Robert z odhozeného autobusu: Čeká na něj žena a dvě malé děti, o dům přišli

Tornádo zcela převrátilo autobus.
Zdroj: Se souhlasem Tomáše Staňka
Tornádo na Moravě

Kromě domů stál v cestě ničivému tornádu na jihu Moravy i linkový autobus. Jeho cestující se z šíleného zážitku stále ještě zotavují. Řidič Robert Kos utrpěl těžká zranění, doma čeká jeho žena s dvěma malými dětmi, tornádo jim vzalo střechu nad hlavou.

Řidič autobusu směřujícího z Hodonína do Břeclavi Robert Kos měl před sebou v osudný čtvrtek 24. června běžnou večerní jízdu. Vše se ale změnilo mezi Lužicemi a Mikulčicemi, kdy poklidnou jízdu přeťalo nenadále tornádo, které odhodilo celý autobus na drážní dům.

V autobuse cestovali v tu dobu tři lidé. Mezi nimi i osmnáctiletá Barbora Verbíková, která neváhala a po vyproštění se z trosek i přes svá zranění přivolala na pomoc řidiče nedalekého vozu. "Ptal se mě, co má udělat, když viděl otevřenou zlomeninu a krev všude. Řekla jsem, že je potřeba záchranka pro několik lidí, že je tam holka ve věku tak do osmnácti let zaklíněná v autobuse a další zranění. Pán zavolal záchranku, naložil mě do kufru od auta a odvezl do hodonínské nemocnice," popsala své zážitky pro ČTK Verbíková.

Nešťastná rodina

Nejzásadnější informací je, že už proběhl transport pan Kose do nemocnice v ČR. Robert Kos se svou manželkou Lenkou Kosovou a dvěma dětmi ve věku 4 a 7 let žijí v obci Moravská Nová Ves a přišli o střechu nad hlavou. 

Autobus byl k nepoznání

Nyní už je z nemocnice doma. Druhá dívka z autobusu Silvie Macková (14) a řidič Robert Kos dopadli o poznání hůře. "To bylo hrozné. Nebylo ani poznat, že to byl autobus. Leželi tam vedle sebe dva lidé. Silvinka, celá od bláta. A pan řidič, kterého shodou okolností znám. Ale vůbec jsem ho nepoznala. Jenom jsem se klepala a chtěla nějak pomoci. Nesměla jsem ale na Silvinku ani sáhnout," uvedla pro Seznam Zprávy její maminka Irena. Po převozu vrtulníkem do nemocnice ve Vídni podstoupila Silvie několik operací.

"Paní doktorka nám řekla, že můžeme být popravdě rádi, že to Silvinka přežila a že nemá poškozený mozek nebo míchu. Zřejmě autobusem proletěla a pak dopadla a byla tam zaklíněná. Museli při ní stát andělé strážní. Když jsem ten autobus viděla, myslela jsem si, že se jdu podívat na dítě, které tam už není…," popsala hrozivý zážitek Irena Macková.

Stále můžete přispět

Kromě toho, že Mackovi přišli o dům i obchod, se starší sestra Silvie léčí s nádorem na mozku. Přesto však lze v této neutěšené situaci vidět záblesk naděje. Lidé totiž rodině poslali ve sbírce během dvou dnů přes osm milionů korun. To rodině stačilo, a tak sbírku sami ukončili, aby se dostalo i na jiné. Přispět však lze stále na pomoc zraněnému řidiči autobusu Robertu Kosovi, jehož už přesunuli z Rakouska do nemocnice v ČR, nebo samoživitelce z Hrušek Michaele Valné.
Otevřený rozhovor s Anetou Vignerovou o návratu ke Kolečkovi: Je to na dobré cestě, třetí šanci ale nedostane, tvrdí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy