Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Richard Müller je rok před šedesátkou: Prošel si drogovými úlety a běhal nahý po pódiu

Richard Müller je rok před šedesátkou: Prošel si drogovými úlety a běhal nahý po pódiu
Zdroj: profimedia
+ Další 2 fotografie
slaví 59
Zpěvák Richard Müller patří k nejúspěšnějším slovenským hudebníkům. V Česku a na Slovensku prodal víc jak milion svých alb. Úspěchy v 90. letech začaly střídat problémy s drogami, s nimiž se interpret nijak netajil. Richard, který právě slaví 59. narozeniny, dlouhodobě trpí bipolární poruchou, k čemuž údajně přispělo užívání drog. Navzdory svým úspěchům se proto musí on i jeho okolí potýkat s velkými psychickými výkyvy.

Richard Müller se narodil v roce 1961 v Hlohovci na Slovensku. Se svými dvěma metry patří zřejmě k nejvyšším slovenským i českým zpěvákům. Nejen svou postavou, ale i úspěchy Richard dosáhl vysoko. Bohužel záliba v drogách z něho udělala už v pětačtyřiceti letech unaveného člověka myslícího na sebevraždu.

Hudební úspěchy vystřídaly drogové experimenty

Richard vystudoval filmovou a televizní dramaturgii a scenáristiku na VŠMU v Bratislavě. Na studiích se věnoval i publicistice, psal do časopisů Populár a Gramorevue. V první polovině 80. let založil svou kapelu Banket. Od roku 1992 začala jeho sólová kariéra a zpěvákova hvězda začala stoupat.

V té době ale našel zalíbení v různých drogách, s čímž se na veřejnosti příliš netajil. V březnu 2000 v televizi přiznal, že dlouhodobě užívá marihuanu, která má na něho blahodárný vliv. Také přiznal užívání kokainu a experimenty s heroinem. Za toto velké televizní přiznání byl později obviněn z trestného činu šíření toxikomanie. Ve stejném roce se potom proháněl nahý na svém koncertě a dožadoval se pervitinu.

Drogy ho málem dohnaly k sebevraždě

Experimentování s drogami zpěváka stálo málem život. V roce 2006 přiznal, že si dvakrát aplikoval drogu do žíly. Kokain v něm zas prý vyvolával nenormální stavy úzkosti, které ho dohnaly skoro až k sebevraždě. "Vážně jsem uvažoval, zda je lepší kabel nebo plyn," přiznal před lety slovenskému deníku Nový čas. Na pokraji smrti se ocitl také v témže roce, když mu na letišti v Paříži na 6 minut přestalo bít srdce, což později odůvodnil vyčerpáním.

Maniodeprese mu komplikuje život

Dlouhodobě ho trápí i maniodepresivní psychóza, k jejímuž rozvoji údajně přispěly právě drogy. Zpěvák skončil v roce 2007 na košické psychiatrii, kde s z těžkých depresí léčil. V té době to s ním nevypadalo vůbec dobře. I přesto se ale dokázal vrátit na pódia, čemuž ve velké míře přispěla Müllerova tehdejší nová partnerka Vanda Wolfová, která se zpěvákem žije dodnes.

Partnerka má na něho dobrý vliv

Koncertovat s maniodepresivní poruchou je velmi těžké, na čemž se shodují i odborníci. Lidé trpící touto nemocí jsou přecitlivělí a na různé věci reagují jinak než zdraví lidé. O problémech s koncertováním svého partnera promluvila i jeho přítelkyně. „Richard o sobě velmi pochybuje a vždycky má strach, že nepřijdou diváci a že se to nebude líbit tak, aby lidé vstávali a tleskali. Takže vždy má ten pesimistický pohled, a tak ho musím ujišťovat, že to bude v pořádku,“ prozradila Vanda Wolfová pro televizi Markíza před několika měsíci.

Česká podnikatelka, se kterou má osmiletého syna Markuse, na Richarda působí blahodárně. I když ho sužují psychické problémy, alespoň se drží dál od návykových látek.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy