Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Řezník převzal Slavíka, následoval žlučovitý proslov o anketě: Česká hudební scéna je dno!

Řezník si odnesl Zlatého slavíka.
Zdroj: extra.cz/Martin Procházka
+ Další fotografie
Soutěž

Zadostiučinění! Takový pocit se nejspíše honí hlavou Martinu Pohlovi, který na rapové scéně vystupuje jako Řezník. Poté, co byl v minulosti vyškrtnut z Českého slavíka kvůli své kontroverzní tvorbě, si v obnovené soutěži odnesl prestižní cenu za ovládnutí kategorie hip hop a rap. Sošku přebral v pro něj typické masce smrťáka a jak se dalo čekat, pořádně se opřel do soutěže i pořadatelů.

Raper Řezník neměl na Českého slavíka zrovna nejlepší vzpomínky. V roce 2013 byl totiž vyškrtnut z kategorie Hvězda internetu, přestože díky masivní podpoře své fanouškovské základny získal suverénní vítězství. Pořadatelé soutěže tehdy kontroverzní krok odůvodnili tím, že Řezníkova tvorba byla údajně v rozporu s právním řádem ČR.

Populárního rappera se okamžitě zastali jeho kolegové z hudební scény. Ze soutěže tak odstoupili například Matěj Ruppert, Xindl X nebo Tomáš Klus. "Odhlašuji se tímto z ankety Český slavík Mattoni, protože nejsem s to ztotožnit se s něčím, co se nějak tváří a jinak je,“ zdůvodnil tehdy svůj krok Klus. Xindl X pak krok pořadatelů přirovnal k totalitě.

Nakonec se ale populárnímu, leč kontroverznímu Řezníkovi přece jen dostalo zadostiučinění. S obnovením soutěže se do ní vrátil a hned se mu podařilo opanovat kategorii hip hop a rap. Tentokrát ho o cennou sošku nikdo nepřipravil.

Zároveň ale soutěž těžce zkritizoval a zaskočil tím i moderátory, kteří se zapotili. "Upřímně jsem měl radost, když tahle anketa skončila a doufal jsem, že už se nikdy neobnoví. Česká hudební scéna je podle mě dno a tuhle muziku poslouchají dámy v letech padesát a víc. Příště už mi hlasy neposílejte," řekl raper v ostrém proslovu. ​Předávání cen vysílala TV Nova.

Organizátoři si ale pro Řezníka připravili překvapení a předali mu odměnu, kterou mu dlužili předchozí pořadatelé poté, co ho ze soutěže vyškrtli. Své "kilo" si raper převzal, i tak si ale ještě jednou kopnul do soutěže předtím, než z pódia odešel.

Řezník natočil i film

Kontroverzní Řezník je na českém poli průkopníkem v hudebním žánru horrorcore. Mezi hudebníkovy nejpopulárnější songy patří například Pořád jenom hejt, Linka důvěry nebo Pan Au, objevují se v nich přitom motivy vražd, znásilňování, kanibalismu, satanismu, drog a alkoholu. I proto je Řezníkova tvorba tak kontroverzní, ostatně kvůli tomu stanul v roce 2011 před soudem, od kterého ale odešel vítězně, jelikož jsou rapperovy texty podle verdiktu myšleny v nadsázce a parodii.

Řezník, vlastním jménem Martin Pohl, se také věnuje režii. V roce 2019 natočil svůj první film Párty Hárd, na nějž získal peníze skrze crowd foundig. Brutální černá teenage komedie, která nemá v Česku obdoby, byla natolik úspěšná, že dostala druhý díl Párty Hárder - ten by měl vyjít ještě letos. Kromě hudby a režie je Pohl známý také svými černohumornými kresbami Martyho frky.

Vémola v Clash of the Stars? Propadl bych se hanbou, říká jeho trenér a odmítá ho připravovat

Související články

Další články

Nejnovější kauzy