Na Zélandu jsem před kamerou (ale i mimo ni) vyzpovídala celkem osmnáct lidí, kteří do této země přijeli za lepším životem. Někteří tam žijí již roky, jiní přišli teprve nedávno. Pár zajímavých informací přináším v bodech.

Krásná příroda. Většina lidí je doslova nadšena z rozmanité a nádherné přírody země. Já osobně tam ale místy vidím trochu podobnost s českou krajinou. To pravděpodobně proto, že velká část Zélandu se nachází v mírném vegetačním pásmu – podobně jako Česká republika. Někde také v zimě sněží.

Země je rozprodaná. Jak mi řekl jeden Čech, na Zélandu není nic, co by nikomu nepatřilo. Takže pokud vidíte někde krásný kopec, na který si chcete vylézt a kochat se krajinou, není to vždy úplně možné. Pozemky jsou většinou oplocené a vy jakožto turista se všude nedostanete.

Výlety na ledovce připomínají procházky na Staromáku. Přesně tohle mi řekla jedna Češka, která tamní přírodu miluje. „Není to tak, že jedete na výlet podívat se na ledovec a jste obklopeni nedotčenou přírodou. Většinou je to trochu jako na Staromáku, kde si banda Japonců fotí orloj. Tady jsou takové zástupy fotící ledovec,“ řekla mi mladá Češka Eva.

Vyděláte opravdu víc než v ČR, ale vše je dražší. Na Zélandu se dají vydělat i ušetřit hezké peníze. Ale musíte zkrátka tvrdě makat a hodně šetřit. Protože běžné životní výdaje jsou v zemi pochopitelně vyšší. Češi, kteří na Zélandu začínají, navíc většinou vykonávají právě ty práce, které místním moc nevoní. Ale na druhou stranu alespoň je ta pro mnohé ne příliš atraktivní práce dobře ohodnocena.

Místní lidé jsou přátelštější než Češi. To je něco, co si pochvaluje snad každý. Zélanďani jsou otevření, vstřícní a rádi si povídají i s cizími lidmi. Takže se prakticky můžete cítit dobře a vždy jako mezi přáteli.

Zdravotní systém je tragédie. Alespoň podle toho, co mi tamní lidé říkali, tak se prý zélandské zdravotnictví s tím českým nedá příliš srovnávat. „Měla jsem zánět močových cest a oni mi na to dali panadol,“ postěžovala si mi jedna mladá Češka. Takový přístup mě udivuje o to víc, když pomyslím, že poplatky za zdravotní péči tam jsou nesrovnatelně vyšší než v ČR.

V zemi se nekrade. Viděla jsem auta se staženými okýnky, jak parkují ve městě. Podle slov tamních obyvatel se prý v zemi moc nekrade. Zéland je velmi bezpečné místo pro život.

Podle mého osobního názoru je Nový Zéland skutečně krásnou zemí, zejména pak jižní ostrov. Pro mě osobně je to ale destinace spíše na dovolenou. Neumím si totiž představit, že bych pracovala na farmě a dojila krávy nebo sbírala ovoce v sadu. Já mám totiž ráda svou práci a k tomu potřebuji žít ve trochu větších městech. Proto jsem ráda za svůj život a podnikání v Sydney. Ale Nový Zéland rozhodně můžu doporučit. Za poznání to stojí!