V první řadě bych ráda upozornila, že natáčení klipů je hezká tvůrčí práce a mě i hodně baví. Jediný, ale bohužel největší problém je v tom, že tato práce je také poněkud nevděčná. Klip totiž musí, aby obstál, vždy vypadat luxusně. Musí být skvěle natočený v několika různých prostředích, musí se snímat na obstojnou techniku, je třeba mít čas na postprodukci, pohrát si se střihem, sem tam přidat nějaký ten speciální trikový efekt a podobně. Tohle všechno je fajn a je to zábava a krásná práce. Jenže nikdo to nezaplatí. A je úplně jedno, jestli točíte pro malou punkovou kapelu z Horní Dolní, nebo pro popovou „celebritku“.

Za slušný klip by se mělo účtovat od sta tisíc výš. Realita je však taková, že dnešní hudebníci – klienti nabízejí dvacet, třicet tisíc korun. A za to se opravdu žádná paráda dělat nedá. Pokud si jako filmař nechcete pokazit jméno tím, že se podepíšete pod špatný klip (který je špatný, protože nebyly peníze na potřebné věci), tak takové nabídky zkrátka raději odmítnete. Stejně tak, jako to dělám já.

V českém showbyznysu se často říká, že ten či onen klip stál statisíce, ale nevěřte všemu, co se píše. Takový klip možná hodnotu statisíců opravdu má, ale české známé tváře rády smlouvají a barterují vše, co se dá.

I já měla mnohdy nabídky stylu „natoč mi klip zadarmo, jsem přeci slavný/á a bude to pro tebe super reklama“. Anebo „první klip zadarmo a na druhý už budu mít hodně peněz“. Upřímně řečeno, chápu, že na známou tvář může celebrita vyloudit třeba zdarma drink nebo víkendový pobyt někde v lázních, ale těžko tak získá kvalitní videoklip. Protože tady nejde jen o mojí práci a můj čas, ale i o celý můj tým, který se na výrobě podílí. Neumím si představit, že zajdu třeba za střihačem a řeknu „příští měsíc děláš zadarmo, točíme klipy pro celebrity“.

Ze spolupráce s někým známým si nájem ani jídlo nezaplatíme. Taky jsme jen lidi. A i když nás naše práce baví, musíme z něčeho žít. Za svou kariéru jsem tedy natočila jen několik málo videoklipů, ale zato s lidmi, kteří respektovali naši práci a i to, že výroba něco stojí.

Na druhou stranu, nedělejte si zase iluze, že v Austrálii, kde nyní žiji, je situace o moc lepší. „Klipy jsou nevděčná práce, člověk se nadře a dostane za to stejně málo zaplaceno,“ říká můj australský kameraman. A to se ceny klipů v Sydney pohybují zhruba od pěti do dvaceti tisíc dolarů. Ale jsou tu pochopitelně zase vyšší náklady na všechno okolo. Takže, mám-li to shrnout, klipy točím ráda a ráda budu točit dál, ale prosím, jen seriózní nabídky. Děkuji.