Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Režisérka Andrea Sedláčková je větší kočka než o 11 let mladší Vilhelmová. Naposledy natáčela v Černobylu

Režisérka Andrea Sedláčková je větší kočka než o 11 let mladší Vilhelmová. Naposledy natáčela v Černobylu
Zdroj: Profimedia
CHYTRÁ A PĚKNÁ
S Tatianou Vilhelmovou, hrdinkou čtyř částečně autobiografických příběhů, které natočila pro Českou televizi, se fešná režisérka potkala loni na premiéře jednoho z dílů série. Jak jí to sluší teď, se můžete podívat už tento pátek ve Všechnopárty Karla Šípa.

Loni v listopadu začala pohledná režisérka a bývalá herečka, která žije střídavě v Praze a Paříži a ve své filmografii má například snímek Fair Play, který byl nominován na cenu Český lev, natáčet dokument o životě slavného českého fotografa Antonína Kratochvíla. Ve filmu s názvem Můj otec Antonín Kratochvíla se prolínají osudy tří generací fotografů. Nejsilnější linkou příběhu je shledání Antonína Kratochvíla se svým synem Michaelem, kterého viděl poprvé až po téměř dvaceti letech. V osmnácti totiž emigroval z Československa, prožil rok v rakouském uprchlickém táboře, několik měsíců ve švédském vězení, bojoval v Čadu ve Francouzské cizinecké legii a když nakonec zakotvil v Americe, vyrážel odsud dokumentovat válečné konflikty. Jeho syn se stal také fotografem. Kromě Černobylu se natáčelo i v New Yorku, Lovosicích, Poděbradech a Praze.

Právě téma emigrace Sedláčkovou s Kratochvílem spojuje. Sama emigrovala do Francie, kde v den sametové revoluce - 17. listopadu 1989 - získala politický azyl. Za hranicemi vystudovala režii a střih a živí se právě stříháním filmů. Za střih filmu Welcome byla v roce 2009 nominována na cenu César. Napsala také dva romány: Moje pařížská revoluce a Každý něco tají. Druhý z nich pokřtila před dvěma lety společně se svou bývalou spolužačkou Martinou Formanovou

V Česku je Andrea Sedláčková známější jako režisérka. Natočila několik divácky úspěšných i kritiky ceněných snímků. Za film Fair Play byla v roce 2014 nominována na cenu Český lev v kategorii scénář i režie. Z televizních filmů je nejvýraznější částečně autobiografický cyklus Ze života pubescentky, Můj otec a ostatní muži, Krásný čas, Opravdová láska a Dívka za zrcadlem. Hlavní hrdinku Renátu (od druhého filmu cyklu) ztvárnila Tatiana Vilhelmová Z dokumentů pak vzpomeňme například Život podle Václava Havla z roku 2015.

Jak to Andree Sedláčkové sluší a co dalšího má v plánu, se můžete podívat v pátek 19. 4. ve Všechnopárty Karla Šípa Kromě ní si pozval čím dál tím oblíbenějšího a obsazovanějšího herce Martina Hofmanna a zpěváka a hudebníka Xindla X

Královna kabelek a šátečků Alena Schillerová: Když vidím staré fotky, šla bych se zastřelit

Související články

Další články

Nejnovější kauzy