Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Režisér Zdeněk Troška překročil sedmdesátku: Na další tvorbu nemá sílu ani chuť

+ Dalších 19 fotografií

Zdeněk Troška v sobotu 18. května slaví 71. narozeniny. Známý režisér má na svém kontě řadu úspěšných komedií i pohádek, které si zamilovalo hned několik generací. Přestože má slavná režisérská ikona plný šuplík scénářů, na další tvorbu se nechystá. A nikdo ho prý k natáčení nedokope. "Už není ta síla," svěřil se v rozhovoru pro eXtra.cz Troška, který si užívá důchodu na plný úvazek. 

Režisér Zdeněk Troška má na svědomí řadu filmů, převážně komedií a pohádek. Tentokrát si, jak sám říká, na stará kolena ke svým 71. narozeninám nadělil dokument s názvem Troška krásných střípků, v němž je zachycena nejen jeho úspěšná tvorba, ale diváci mohou také nahlédnout do jeho soukromí. V dokumentárním filmu se objevuje i řada slavných herců a hereček, přičemž se všichni do jednoho shodují na tom, že s Troškou byla radost spolupracovat. Většina umělců také pochválila režisérův malebný rukopis, díky němuž jsou jeho filmy a pohádky oblíbené nejen u starší, ale i mladší generace.

Samotný Zdeněk Troška se redakci eXtra.cz svěřil, že za svůj nejlepší počin rozhodně považuje film Andělská tvář (2001). "Je to moje srdcová záležitost a myslím si, že to je i má nejlepší filmařina," podotkl. Za nejnáročnější natáčení v jeho bohaté kariéře označil první díl pohádky Princezna ze mlejna, během něhož prý neustále pršelo.

Plný šuplík scénářů

Přestože si většina tváří české filmové scény přeje, aby Zdeněk Troška opět natočil nějakou komedii či pohádku, režisér se do tvorby nového projektu nehrne, byť má ve svém šuplíku hned několik scénářů. "Mám tam komedii, Čachtickou paní, detektivky, seriál, dvě komedie ze současnosti, ale už není ta síla," povzdechl si Troška.

Důvodem jeho pasivity není jenom nedostatek energie a pohodlnost, ale také skutečnost, že si Troška nedokáže představit, že by natáčení probíhalo jen pár týdnů, jako je tomu v dnešní době zvykem. "Aby to bylo opravdu hezké, mělo to svoji kompozici a atmosféru, tak to nemůžete řezat jako Baťa cvičky," dodal.

Počítač Hugo

O Troškovi se diváci mohou také dozvědět, že je milovníkem jídla, vášnivým sběratelem hub a také člověkem, který se příliš nekamarádí s informačními technologiemi. "Já mám doma počítač, říkám mu Hugo a moc spolu nekamarádíme. Mám ho pod stolem, jednou dvakrát do týdne ho vytáhnu, a když mám problém, volám Markovi a říkám mu: 'Houstone, Houstone, tady Apolllo!'" řekl se smíchem Troška, který se v tomto směru odmítá zdokonalovat. Ve svém volnu prý raději upřednostní knihu a kvalitní spánek.

Video: Rozhovor s Andreou Černou o Princezně ze mlejna i receptu na krásu

Sportovní antitalent

Rodák z jihočeských Hoštic u Volyně není ani fanouškem sportů. V současné době celé Česko žije domácím hokejovým šampionátem, ke sledování utkání českých hokejistů ale prý musel být donucen. "Vůbec neznám pravidla hokeje, fotbalu, ničeho. Ale bavilo mě to, protože tam všichni řvali, takže jsem také tleskal, aby měli radost," dodal s úsměvem sympatický režisér.

Zdeněk Troška v rozhovoru pro eXtra.cz promluvil také o veleúspěšné trilogii Slunce, seno. První díl Slunce, seno, jahody bude letos slavit jubilejních 40 let. Co o kultovním filmu Troška prozradil, se dozvíte ve videu v úvodu článku.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy