Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Střelba v Ostravě StarDance 2019 Extra Host (pořad) Události roku 2019

Nejnovější kauzy

Revoluce ve stravenkách: Místo poukazu dostanou zaměstnanci peníze přímo na účet

+ Další 2 fotografie
Finance
Ministerstvo financí plánuje změny ohledně stravenek. Resort Alenky Schillerové (55) chce firmám nabídnout vedle papírových a elektronických stravenek možnost využít i stravenkový paušál. Zaměstnanci by o nic nepřišli, místo stravenek by dostávali na účet rovnou peníze. Opozice návrh kritizuje. "Takto zaměstnancům i zaměstnavatelům dál bude přispívat na stravování cca 5 milionů lidí, kteří z toho nic nemají," uvedl Miroslav Kalousek z TOP 09.

"Zaměstnavatelé by příspěvek mohli posílat zaměstnancům formou peněz, v oddělené platbě od vlastní výplaty. Firmám by ubyla administrativa se stravenkami a náklady na provize stravenkovým firmám,“ uvedla Alena Schillerová v rozhovoru pro MF Dnes.

Restaurace a obchody, které stravenky berou, by rovněž nemusely platit zhruba šestiprocentní provize za přeměnu poukázek zpět na peníze. A zaměstnanec by neřešil, kde stravenky může utratit.

Záměr ministerstva financí kritizuje opozice. „Nic proti tomu, rád to podpořím. Ale není to žádná revoluce. Tou by byla nižší daň z příjmu a odstranění většiny výjimek, včetně stravování. Takto zaměstnancům i zaměstnavatelům dál bude přispívat na stravování cca 5 milionů lidí, kteří z toho nic nemají,“ uvedl Miroslav Kalousek z TOP 09.

Stravenky nebo zvýhodněné závodní stravování, jehož by se změna nedotkla, dnes využívají tři miliony lidí. Firmy napojené na stravenkový byznys nejsou z případných změn nadšené. Obavy mají také majitelé některých restaurací. Pokud bude zaměstnanec na účet dostávat peníze místo stravenek, je možné, že tyto finance vůbec neutratí za jídlo.

Mohlo by vás zajímat

Další články